Mobil

Google bizi şaşırtabilir! İki farklı Nexus telefon geliyor

Google, Nexus 6'daki hatalardan ders çıkarmışa benziyor.

Google bizi şaşırtabilir! İki farklı Nexus telefon geliyor

Yeni Android sürümünü 28/29 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek Google I/O etkinliğinde resmen açıklayacak Google’ın, şimdilik Android M olarak adlandırdığı yeni sürümün Nexus cihazlarla resmen buluşmasını muhtemelen ekim ya da kasım ayında gerçekleştirecek. Ancak Google yine de Android M’nin ön izleme sürümünü bazı Nexus cihazlar için hemen yayınlayacaktır.

Yeni Android sürümünün ardından gözler yeni Nexus akıllı telefona (Ya da telefonlar mı demeliydik?) çevrildi. Google’ın yeni Nexus telefon için bu defa Huawei ile ortaklık yapacağı uzun süreden beri dillendiriliyor. Hatta Çinli analist Pan Jiutang resmi Weibo (Çin mikro blog sitesi, nâmı diğer Çin’in Twitter’ı) hesabından Huawei’in 5.7-inç ekrana sahip Nexus telefon hazırladığını doğruladı. Analist aynı zamanda telefona ait bazı detayları bildiğini de açıkladı. Gelen bilgilere göre Huawei tarafından hazırlanan Nexus telefonda 5.7-inç büyüklüğünde Quad HD çözünürlüklü Samsung yapımı AMOLED ekran kullanılacak. İşlemci tarafında ise 64-bit sekiz çekirdekli Snapdragon 810 yer alacak.

Huawei cephesinden gelen yeni Nexus iddiaları sıcaklığını korurken bu defa Android dünyasının popüler sitesi Android Police’in kurucusu Artem Russakovskii Google’ın Nexus akıllı telefon yol haritasına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Artem Russakovskii’ye göre Huawei tarafından hazırlanan 5.7-inçlik Nexus akıllı telefon zaten planlanmıştı. Site kurucunun ismini vermediği bir kaynaktan elde ettiği bilgilere göre Google 5.2-inç büyüklüğünde ikinci bir Nexus telefon hazırlıyor. 5.2-inçlik telefon LG tarafından hazırlanıyor. Nexus 4 ve Nexus 5’te başarılı bir iş çıkaran LG’nin tekrar Nexus telefon hazırlaması yerinde bir karar olacaktır. LG cephesinde hazırlanan Nexus telefonda da Quad HD ekran ve Snapdragon 810’un kullanılması bekleniyor.

Nexus 6 ile deyim yerindeyse baltayı taşa vuran Google iki farklı Nexus telefonla isabetli bir karar vermiş görünüyor. Nexus 6’nın büyük ekranı ve özellikle pahalı fiyatı telefona olan ilgiyi büyük oranda düşürdü. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.