Mobil

Google Chrome artık daha kullanışlı

Google, Chrome'un mobil uygulaması için kullanım kolaylığı sağlayan "Scroll anchoring" özelliğini duyurdu.

Google Chrome artık daha kullanışlı

Web sayfasının tam olarak yüklenmeden önce bir ekrana dokunulması, günümüzün en büyük internet sorunlarından biri.  Bu sorun yüzüden; sayfa yukarı doğru kayıyor ve internette okuduğunuz makalenin en başına dönüyorsunuz. Google'ın Chrome geliştirme ekibi de, bu sorunu çözemek için bir güncelleme yayınladı. Google'ın bu düzeltmesi "Scroll anchoring" olarak adlandırılıyor. 

Sorun genellikle yavaş yükleme sürelerinin bir sonucu ortaya çıkıyor. Metin bir sayfada gösterilecek ilk şey olduğu için resimlerin yüklenmesi daha uzun sürüyor. Bu yüzden de web sayfası bug'a giriyor ve makalenin en başına sizi atabiliyor. 

Google, sayfa görüntüleme başına atlamayı engellediğini övüyor. Ancak gelecekte bu özelliği daha da geliştirmeyi hedefliyor. Özellikle ilgili sorun yaşayan web geliştiricileri, davranışı devre dışı bırakmak için isteğe bağlı bir CSS kodu uygulayabilir.

Bu özelliği kullanmak için Chrome uygulamanızı güncellemeniz yeterli olacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.