Google Flash'lı siteleri mobil cihazlar için önceden etiketleyecek!

Flash yüklü sitelerin mobil cihazlarda görünme sorununa farklı çözümler aranıyor.

Google Flash'lı siteleri mobil cihazlar için önceden etiketleyecek!

İlk nesil iPhone'u sanırım ülkemizde ilk alan kişilerden biriyim. iPhone 2G adıyla üretilen bu telefonun lansmanını izlediğimde resmen dilim tutulmuş ve teknoloji nasıl bu hale gelebilir demiştim; demiştik...

O dönemde iPhone 2G Flash desteği sunuyordu ama diğer iPhone modellerinde Apple Flash kodlamasından vazgeçecekti. Büyük deha Steve Jobs, Adobe ile yakın ilişkilere sahip olsada "Flash" adı altında bizlere verilen bu kodlamanın telefonlarda iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmadığını ve bu kodlamanın telefonların hem performans hemde pil gücü açısından büyük sorunlar yaşamasına sebep olduğunu belirtmişti ve büyük bir gürültüyle HTML5 kodlamasına geçeceklerini ilan etmişti. 

Google ise Android işletim sisteminde Flash desteğinin devam edeceğini açıklamıştı. O dönemde bende öngörüleri kapalı biri olarak Flash'ı tercih etmiş ve Android işletim sistemine geçiş yapmıştım. Daha sonraki hikaye zaten ortada...

Google mobil arama seçeneklerine artık Flash destekli siteleri etiketleyerek kullanıcılara performans sorunu yaşayabileceklerini belirtecek.

1405454072_flash-ios-android-result.png

Flash destekli sitelerde (evet halen var) boşluk yada karartı olarak görünen alanların düzeltilmesi için 2 üreticinin de yoğun bir çalışma içinde olduğu bildiriliyor.