Mobil

Google Huawei için Trump’ı karşısına aldı!

Google, Huawei telefonlarına destek sağlayabilmek adına lisans başvurusunda bulundu. İşte konu hakkındaki tüm detaylar.

Google Huawei için Trump’ı karşısına aldı!

Geçtiğimiz yıl Trump hükümeti ve Huawei arasında yaşanan gerilim sonrasında, Çinli üreticinin ABD merkezli şirketlerle iş birliği yapması kısıtlanmıştı. Bu kısıtlamalar çerçevesinde yeni yayınlanacak Huawei modellerinden Google servisleri desteği kaldırılmıştı.

Google Huawei için Trump’ı karşısına aldı!

Bu durum hem Huawei’ye, hem de Google’a zarar veriyordu. Nitekim Huawei dünyada en çok telefon satan 2. şirket konumunda bulunduğu için Google, servislerinin milyonlarca kişiye ulaşmaması riskini göze almak istemedi.

Ayrıca son dönemde Huawei, Xiaomi, Oppo gibi Çinli üreticilerin işbirliğine giderek ortak bir işletim sistemi geliştirecekleri dedikodusu da Google’ı telaşlandırmış olabilir.

Google Huawei için Trump’ı karşısına aldı! - Resim : 1

Sonuç olarak Google Huawei modellerinde servislerinin yer alması için Trump hükümetinden muafiyet istedi. Eğer Trump hükümeti buna onay verirse, Google servisleri tüm Huawei modellerinde yer almaya başlayacak. Malum kısa süre önce ülkemizde de satışa sunulan Mate 30 Pro modelinde Google servisleri bulunmuyordu. Elbette kullanıcılar bu servisleri farklı yollarla telefonlarına indirebiliyorlar fakat bu sefer de çeşitli yazılım tehlikeleriyle karşı karşıya kalma ihtimalleri bulunuyor.

Şimdilik Trump hükümetinin Google’a karşı nasıl bir cevap vereceği bilinmiyor. Lakin son dönemde Trump’ın TSMC’ye bile Huawei ile işbirliği yapmama konusunda baskı uygulaması Google’ın başvurusunun olumlu sonuçlanmayacağına bir işaret diyebiliriz. Yine de bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
Hapag-Lloyd
Google'ın Allah belasını versin, kahrolası veri hırsızları.
Cevapla
Muhammed
Kendin Verilerini veriyosun Zoela Almıyorlar Ve Bütün Imeu Android İcloud Da Verilerini Alıyor
Biro Ünal
Huawei ye yapılan aslında çin ekonomisine göz dağıydı. Fakat abd işin bu şekilde çok uzuyacağını fark edince işi corona virüsle çözdü. Artık huawei ye yaptırım uygulamanın anlamı kalmadığından google trump ı karşısına alarak jest yapıyormuş gibi numara çekiyor. Bu işi virüs çıkmadan yapsaydı da görseydik😠
Cevapla
Aysenurr
Sanki türk firmalari Amerikayi sollamis gibi seviniyosunuz
Cevapla
Zemherim
O dilde ben bu jelatini nerde bulucam öne plus 7pro nun yardımcı olma şansınız varmı
Cevapla
Tarkan
Çin ABD'yi solloyur ekonomide ,teknolojide ..telefonları nasıl satılıyor dünyada ABD nin markları geriledi .baktıkı Çin geçecek bizi saldı Corona virüsünü Çin'e ..
Cevapla
fikri efkar
öyle bişe yok . çinde de ulusalcı milliyetci tayfa var ama , çinin ihracatının çoğu küreselci şirketlerin , Rotşi amcanın paracıkları onlar. küresel - ulusal savaşı bu . sen uyumaya devam et.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.