Mobil

Google Huawei konusunda geri adım attı

Google'ın Huawei ile olan ilişkilerini askıya almasının ardından ilk kez geri adım attı ve Mate 20 Pro Android 10 Q Beta programına geri döndü.

Google Huawei konusunda geri adım attı

Son günlerin popüler konusu olan Google Huawei gerginliğinde yeni bir adım atıldı. Google'ın Huawei cihazları Android listesinden çıkarmasının ardından bir sonraki işletim sistemi olan Android 10 Q Beta programından da Huawei Mate 20 Pro çıkarılmıştı.

Google Huawei konusunda geri adım attı

Bu gelişmelerden sonra Google cephesinden ilk geri adım geldi. Huawei Mate 20 Pro, Android 10 Q Beta programına geri alındı. Google'ın Android geliştiricileri için açtığı resmi internet sitesinde Huawei Mate 20 Pro cep telefonunun tekrar konulduğu görülüyor. Bu da telefonun Android 10 Q işletim sistemi güncellemesi alabileceğinin önemli bir işareti olarak algılanabilir.

Google Huawei konusunda geri adım attı - Resim : 1

Ancak ABD Başkanı Donald Trump tarafından alınan Amerikalı şirketlerin ulusal güvenliği tehdit eden markalarla çalmaması kararının Google'ı ilerleyen günlerde nasıl etkileyeceği bilinmiyor. Şimdilik bu model listeye tekrar alınsa da uzun vadede neler olabileceğini kesin olarak bilmek zor.

Bu tarz geri adımlar sadece Google'dan değil daha önce Wi-Fi Alliance, JEDEC ve Bluetooth SIG ve SD Association tarafından da atıldığını belirtelim. Sektörün önde gelen mesleki kuruluşları Huawei'yi üyelik listelerinden çıkarmış ancak sonra geri koymuşlardı.

ABD Başkanı tarafından alınan karar sadece Huawei'yi değil onunla iş yapan Google, Microsoft, Intel ve ARM gibi firmaları da ciddi zarara sokuyor. Bu bakımdan alınan kararların nasıl uygulanabileceği şimdilik net değil.

Yorumlar
Emre
İşin buraya geleceği açıktı keza global ticarette keskin kenarı gösterip ortak çıkarları göz ardı etmek teknoloji alanında zor Huawei gibi sektörün parlayan ismini sarsmak kimsenin işine gelmez, zaten Huawei de bunu biliyor ve çokta panik havasına girmedi..
Cevapla
yakup
avrupa teknoloji çine öğretti ve şimdi pişman ve geri adımlar atılıyor
Cevapla
qwe
geri adim atmadı. abd huaweiden istedigini aldi anlasma saglandi.
Cevapla
qwe
keko once yazmayi ogren
huvei,ciler
yalan sözleri yazma..yani yorumun yalandır..mademki ne aldığını biliyorsun açıkla millette bilsin..aksi takdirde yorumun yalandır. sanki huvei,nin jeo,su olmuşsun abd,ye istediğini verende sensin..gibi palavaralar atıyorsunuz. qwe,,adındaki kişi..!!! uydur uydur yaz.
Fatih
Deli ile deli olunmaz! Hepsi çark edecek
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.