Mobil

Google I-O: Google, Android için 3 yeni servis duyurdu

Harita odaklı servisler sayesinde Play Store daha kullanışlı bir hal alacakç

Google I-O: Google, Android için 3 yeni servis duyurdu

Google, San Franscisco’da devam eden Google I/O etkinliğinde Android için yeni hizmetler geliştirdiğini duyurdu. Android ile çalışan cihazlar sahip oldukları sensörler sayesinde uygulamalardan faydalanacak.

Android Ürün Satış Müdürü Hugo Barra’nın açıkladığı hizmetlerin ilki Fused Location Provider olarak adlandırılıyor. Söz konusu API ile daha hızlı ve doğru konum verileri sağlanacak. Üstelik hizmet aktif olarak saat başında %1’den daha az pil harcaması yapacak.
1368644378_geofencing.jpg

Sunulan ikinci hizmet ise Geofencing olarak adlandırılıyor. Servis özellikle üst düzey geliştiricilerin talepleri dikkate alınarak geliştirildi. Hizmet sayesinde belirli bölgeler tanımlanacak ve buna göre konum çevresinde etkinlikler başlatılabilecek. Bir geliştirici uygulama başına 100 Geofencing ekleyebilecek.

Activity Recognition (Hareket Tanıma) olarak adlandırılan üçüncü API ise koşu, yürüme, bisiklete binme gibi fiziksel aktivitelerin takibini sağlıyor. Telefonda yer alan ivmeölçer söz konusu fiziksel etkinlikleri sınıflandırarak kullanıcıya bilgiler sunuyor. Üstelik tüm bunlar GPS sinyali olmadan da sağlanabilecek.

Google’ın servisleri ne zaman hizmete sunacağı henüz belirtilmiş değil.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.