Mobil

Google, Nexus 5'in aşırı pil tüketimine çözüm arıyor

Android 4.4'te yer alan kamera yazılımı cihazın pilini ciddi manada olumsuz etkiliyor.


Google'ın Nexus referans akıllı telefonları donanım özellikleri ve Google Play bütçe dostu fiyatıyla dikkat çekse de, söz konusu pil seviyesi olduğunda Nexus telefonlar her zaman sınıfta kalmıştır. Bir Nexus 4 kullanıcı olarak pil süremin hiçbir zaman tam gün yettiğine şahit olmadım. LG G2'de 3.000mAh kapasiteli bir pile yer verilmesine rağmen, Nexus 5'te ise söz konusu pil seviyesi 2.3000mAh seviyesine düşürüldü. Üstelik telefon pil konusunda şu sıralar kullanıcıları tatmin etmeyen bir kullanım deneyimi sunuyor.

1394175081_batman-a.png

code.google sitesinde yer alan bilgilere göre Google, Nexus 5'in pil tüketimini düzene koymak için çalışmalar içerisinde. Cihazın kamera erişimini sağlayan mm-QCamera-daemon adlı yazılımın aşırı pil tükettiği üst bölümdeki görselde de anlaşılmaktadır. Cihazın kamerası ya da kamera özelliğini kullanan diğer uygulamalar kapalı dahi olsa, yazılım arka planda çalışmaya devam ediyor. Bu da hem pil kullanım seviyesinin düşmesine ve cihazın ısınmasına sebep olmaktadır.

Android 4.4 KitKat ve Qualcomm çipsetleri kullanan cihazları etkileyen bu sorunun kısa süre içerisinde yayınlanacak bir güncelleme kapsamında çözüme kavuşturulması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.