Google, Nexus hakkında yeni karar aldı!

Google Nexus politikasında yeni karar aldı. Alınan kararın ayrıntıları haberimizde.

Google, Nexus hakkında yeni karar aldı!

Google, Motorola'yı da satın alması ile beraber Nexus ve Android politikalarında değişiklik yapmak için karar aldı. Peki nedir Google'ın aldığı bu değişiklik hakkındaki karar?

1337165516_5192.jpg

Yeni Android sürümlerinin ilk yayınlandığı telefonlar olarak Google'ın Nexus modelleri genelde dikkat çekiyorlar. Android işletim sisteminin yeni güncellemelerinin ilk olarak geldiği Nexus telefonlar, özellikle Android işletim sisteminin ilk  haliyle piyasaya sürülüyorlar.

Google'ın alanı telefon üretmek olmadığı için Nexus telefon modelleri için bir üretici ile anlaşıyor. Google anlaştığı firmaya Nexus modelini ürettiriyor. Nexus One modeli için HTC, Nexus S ve Galaxy Nexus için Samsung ile anlaşan Google, Nexus stratejisini değiştirmeye karar verdi.

1337165583_samsung-google-nexus-s-1.jpg

Google, dördüncü nesil Nexus'u tek üretici tarafından değil 5 farklı OEM üreticiye aynı anda ürettirebilir.  Yani Google Nexus'u kaç firmaya ürettirirse Nexus'un o kadar adı olacak. Mesela, HTC Nexus, Samsung, Nexus gibi.

Eğer firmaların üreteceği Nexus modelleri, başka işletim sistemi değil de orjinal Android yazılımı ile gelirse herhangi bir ekstra arayüz gibi eklentilerin bulunmaması sayesinde, Android güncellemelerini çıktığı gibi alabilecekler. Bu uygulama ile güncellemelerin sadece bir tane Nexus modeline gelmesi sorunu ortadan kaldırılmış olacak ve bütün firmalar faydalanabilecek.

Nexus modelini çıkaran üreticiler, Google ile yaptıkları anlaşma dahilinde pek çok koda ilk baştan erişebilecekler. Bu durumda da diğer firmalara göre daha avantajlı hale gelecekler. Örnek verecek olursak, HTC'nin ürettiği Nexus One, Android 2.2 ve 2.1 dönemlerinde HTC'nin yıldızının parlamasına neden olmuştu. Bu şekilde Nexus S ve Galaxy Nexus'da Samsung'un işine yaradı.

Google'ın bu yeni stratejisi tüm haksız rekabet ve oluşan eksikliklere engel olacak görünüyor. Google'ın bu stratejisini uygulayıp uygulamayacağını merakla bekliyoruz.