Mobil

Google, ön yüklü Android uygulamalarının sayısını azaltıyor!

Google, Android'de ön yüklü olarak gelen resmi uygulamalarını yavaş yavaş yazılımından çıkarıyor.

Google, ön yüklü Android uygulamalarının sayısını azaltıyor!

Google'ın geçtiğimiz günlerde Google+ uygulamasını Android yazılımından çıkaracağı söylentileri birkaç gün havada dolaşmıştı. Konuyla ilgili söylentileri doğrulayan haber son saatlerde resmi olarak doğrulandı.

Google+ artık piyasaya yeni sürülecek akıllı telefonlarda ön yüklü olarak gelmeyecek. Kullanıcı şikayetleri üzerine alındığı söylenenen kararın aslında ilk meyvesini Samsung'un yeni Galaxy Note 5 ve Galaxy S6 Edge+'de gördük. Çünkü Google+ bu modellerde ön yüklü olarak karşımıza çıkmadı. Öte yandan Google Play Games, Google Play Books, ve Google  Newsstand gibi uygulamaların ilerleyen dönemlerde kaldırılıp kaldırılmayacağı şimdilik bilinmiyor.

1440093647_img20150820205917.jpg

Google'ın bu kararı aslında kullanıcılar için büyük bir yenilik. Ancak bunu üretici firmalar için söylemek mümkün değil. Çünkü cihazınızda kullanmasanızda duran ve yer kaplayan uygulamalarından şikayetçi olduğumuz Google'ın bıraktığı bu boşluğu kendi tescilli uygulamalarını geliştiren üreticiler dolduracak.

Son olarak Google'ın bu uygulamalarını kaldırmasının ardında başka büyük bir planın olabileceğini akıllardan çıkarmamak gerekiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.