Google Pixel'in kaza tespit özelliği dünyaya yayılıyor

Akıllı telefon pazarındaki payını arttırmaya çalışan Google, bunun için cihazlarını güncellemeye devam ediyor.

Google Pixel'in kaza tespit özelliği dünyaya yayılıyor

Google'ın Pixel telefonları için sunduğu hayat kurtarıcı araç kazası tespit özelliği, Mishaal Rahman isimli bir Android duyumcusunun keşfettiği üzere, beş yeni ülke dahilinde genişlemeye devam ediyor. Google'ın destek sayfası sessizce güncellenerek bu özelliğin Avusturya, Belçika, Hindistan, Portekiz ve İsviçre'ye de ulaştığı bilgisini paylaştı. Böylece, Pixel'in araç güvenlik özelliğinin kullanılabildiği ülke sayısı yirmiye çıkmış oldu.

Bu özellik, Pixel 4a ve sonrası modellerde yeni eklenen ülkeler için geçerli olmakla birlikte, Pixel 3 gibi daha eski modelleri desteklemesine rağmen kullanılamıyor. Yalnızca on bir dilde sunulan bu özellik, telefonun sensörlerini kullanarak olası bir kazayı algılıyor. Bir kaza algılandığında, telefon titriyor ve yüksek bir sesle çalıyor. Kullanıcıların 60 saniye içinde "İyiyim" veya "112'yi Ara" seçeneklerinden birini kaydırmaları bekleniyor. Herhangi bir yanıt vermezlerse, telefon otomatik olarak yerel acil servisleri arıyor ve gerçek zamanlı konumunu paylaşıyor.

Google Pixel'in kaza tespit özelliği dünyaya yayılıyor

"İyiyim" seçeneğine dokunulduğunda, "Kaza Yok", "Küçük Kaza" ve "112'yi Ara" olmak üzere üç seçenek sunuluyor. Eğer acil servisleri ararsanız, bu kez "Tıbbi", "Yangın" veya "Polis" acil durumu seçeneklerinden birini seçmeniz isteniyor, böylece acil durum yanıtlayıcılarına konuşmadan durumu bildirebiliyorsunuz. Ayrıca acil durum kontaklarınızı ayarlayabilir ve kaza durumunda onlarla durumunuzu paylaşabilirsiniz.

2019 yılında tanıtılan Pixel araç kazası tespit özelliği, doğruluğu ve güvenilirliği ile övgü topladı. Apple da bu benzer bir özelliği 2021 yılında iPhone'lara ekledi.

Bu genişleme, yeni ülkelerdeki Pixel kullanıcıları için memnuniyet verici bir haber. Araç kazası tespiti, ilk müdahale ekiplerinin kazazedelere daha hızlı ulaşabilmesine yardımcı olabilecek hayati bir özellik.