Mobil

Google, Play Store'dan 300 uygulamayı neden kaldırdı?

Google, Play Store'dan 300 uygulamayı kaldırdığını açıkladı. Peki, Google neden böyle bir hamle yaptı?


Android platformunu geç de olsa daha güvenli bir hale getirmek için çabalayan Google, dün 300 uygulamayı Play Store'dan kaldırdığını açıkladı. Güvenlik gerçekçe gösterilerek apar topar kaldırılan bu uygulamaların, DDoS saldırılarının arkasındaki uygulamalar olduğu söyleniyor.

Google güvenlik araştırmacısı, WireX botnet saldırılarının arkasında, zil sesi ve depolama yöneticisi olarak görünen uygulamaların olduğunu dile getirdi. Standart bir uygulama gibi görünen bu uygulamalar sayesinde; Android kullanıcıları farkına varmadan, cihazları DDoS saldırıları için kullanılıyormuş. Yani Android telefonlarınız birer zombi telefona dönüşüyor.

Akamai araştırmacıları daha önce Android uygulamaları ile IP adreslerine ciddi ölçüde DDoS saldırısı olduğunu raporlamış ve bunun arkasında WireX botnetinin olduğunu söylemişti. Açıklanan rakamlara göre saldırganlar 100 farklı ülkede 70.000'den fazla Android cihazı ele geçirmiş.

1504004938_android.jpg

Görsel: The Verge

Android'de olan güvenin azalması bu olay ile yine gündeme gelecek gibi görünüyor. Farkına varmadan masum Android kullanıcılarının cihazlarının, hele ki Google Play Store'dan resmi olarak indirilen bu tip uygulamalar ile kötü amaçlara hizmet etmesi, Android'e olan güveni sarsacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.