Mobil

Google, PlayStore’deki yorum ve beğenileri mercek altına alıyor

Teknoloji devi Google, uzun süredir eleştirilen Google Play yorum ve değerlendirme sistemini nihayet güncellemeye karar verdiğini duyurdu.

Google, PlayStore’deki yorum ve beğenileri mercek altına alıyor

Mobil teknoloji sektörünün en önemli ayaklarından biri olan işletim sistemi pazarı, iOS ve Android işletim sistemlerinin arasında bölüşülmüş durumda. iOS’un aksine onlarca farklı markaya hizmet veren Android, buna bağlı olarak açık kaynak kodlu yapısıyla ön plana çıkıyor. Bu durumun izlerini Play Store’da da gördüğümüzü ve özellikle uygulamaların paylaşılması ve sonrasında da spam tanıtımların yapılmasının Android’de rakibine nazaran çok daha kolay olduğunu söyleyebiliriz.

Eğer Play Store’da yeni bir uygulama paylaştıysanız ve spam tanıtım yapmak istiyorsanız bunun en kolay ve en kesin yoluyla sahte incelemeler, gerçek dışı değerlendirmeler ve yorumlar yaptırmaktır.

Google, PlayStore’deki yorum ve beğenileri mercek altına alıyor

İşte mevcut sürümde kullanıcılar tarafından yapılan yorumlar anlık olarak uygulama sayfasında görünürken, Google artık bu durumun değişeceğini ve gönderilen değerlendirmelerin herkese açık bir şekilde yayınlanmadan önce 24 saatlik bir kontrol sürecine tabi tutulacağını açıkladı.

Amerikalı teknoloji devi yeni kontrol mekanizmasının, yapay zekanın işini daha rahat yapabilmesi için kendisine bir zaman sunulması olarak değerlendirirken, şirketin bu meseleye eğilmesinin asıl sebebinin İngiltere Rekabet Kurulu olduğu düşünülüyor. Nitekim Kurul tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamayla, Google’ın spam değerlendirmelerle başa çıkmak için yeterli isteğe sahip olmadığını ve bunun da tüketicileri yanlış yönlendirdiğini belirterek teknoloji devi hakkında soruşturma açıldığını duyurmuştu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.