Mobil

Google, ROM yüklemenin önüne geçmeye çalışıyor

Google, son hamlesi ile Android'de ROM yüklemenin önüne geçmeye çalışıyor. Peki, Google'ın bu süreçte attığı ilk adım ne oldu?

Android telefonlarına ROM yükleyenlere kötü haber!

Google, Android'de güvenliğe önem vermenin farkına geç de olsa varmış durumda. Son yıllarda yapılan hamleler, özellikle de aylık düzenli olarak güvenlik güncellemelerinin yayınlaması, Android'e olan güveni tazelemişti. Google, bu süreçte yeni bir hamle daha yapacağını açıkladı.

Google'ın bu hamlesi Android telefonlarına ROM yükleyenleri çok yakından ilgilendiriyor. Google, Mart ayı içerisinde Android için hazırlanan sertifikasız uygulamaları sessiz sedasız engellemeye başladı. Eğer sertifikasız bir uygulama kullanıyorsanız, uygulamanın engellendiğine diar bir uyarı ekranı ile karşılaşacaksınız. Peki, bu hamlenin ROM ile nasıl bir bağlantısı var?

Bildiğiniz gibi XDA gibi platformlarda geliştiriciler daha sade ve stabil çalışan Android ROM'ları hazırlayabiliyor. Ancak bu ROM'lardaki uygulamalar sertifikasız olduğu için yeni yüklenen telefonlarda artık biraz daha zahmetli çalışacak.

Örneğin; hali hazırda özelleştirilmiş Android ROM'u kullanıyor ve telefonunuzu sıfırlamak istiyorsanız, önce telefonunuzu Google'ın beyaz listesine kayıt ettirmek zorundasınız. Bu işlemi maksimum 100 defa gerçekleştirebileceğinizi belirtelim.

Google, ROM yüklemenin önüne geçmeye çalışıyor - Resim : 1

Android telefonunuza özelleştirilmiş ROM yüklemeden önce bir kez daha düşünmenizde fayda var. Çünkü ROM'u hazırlayan kişinin yazılımların içerisine keylog koyup koymadığından asla emin olamazsınız.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.