Google şimdi de “Android temizleme” programlarını kaldırıyor

Android işletim sistemini daha güvenli hale getirmek için ara sıra kapsamlı temizliklere başvuran Google, şimdilerde bu çalışmalarına bir yenisini daha ekliyor.

Google şimdi de “Android temizleme” programlarını kaldırıyor

Google Play Store, kullanıcıları zararlı yazılımlardan ve gereksiz uygulamalardan korumak için sürekli olarak potansiyel olarak tehlikeli uygulamaları tarar ve gerektiğinde bu uygulamaları mağazadan kaldırır. Ancak bu otomatik kaldırma mekanizması bazen yanlış alarm vererek gerçek uygulamaların da kaldırılmasına yol açabiliyor. Son olarak, SD Maid gibi popüler "Temizleyici" uygulamalar bu durumdan nasibini aldı.

Bu uygulamaların geliştiricileri, Reddit üzerinden uygulamalarının aniden kaldırıldığını ve Google Play Store'daki hesaplarının tamamen sonlandırıldığını duyurdular. Özellikle SD Maid uygulaması için kaldırma nedeni, Google'ın "Takip Yazılımı Politikası"na aykırı olması olarak belirtilmiştir. Ancak geliştiricinin iddiasına göre, bu uygulamada kullanıcıların gizliliğini veya verilerini takip eden bir özellik bulunmamaktadır. Dahası, SD Maid'in kaynak kodu GitHub üzerinde de listelenmiştir.

Google şimdi de “Android temizleme” programlarını kaldırıyor

SD Maid'in açıklamasında, otomatik kaldırma araçlarını harekete geçirebilecek bazı anahtar kelimeler bulunmaktadır. Özellikle "Tüm cihazınıza göz atın ve tam teşekküllü bir dosya gezginiyle dosyaları değiştirin" veya "Sistemden gereksiz dosyaları kaldırın" gibi ifadeler göze çarpmaktadır.

Çoğu uygulama geliştiricisi, Google'ın temizleyici uygulamalarını askıya alırken aynı nedeni sunduğunu belirtiyor. Ancak bu yıl Google, "Aldatıcı Davranış" uygulamalarıyla ilgili yeni yönergeler konusunda uyarılarda bulunmuştu. Bu politika özellikle kendilerini hızlandırıcı olarak pazarlayan temizleyici uygulamaları kapsıyor. Ancak "Takip Yazılımı Politikası" ihlalinin nasıl gerçekleştiğini şu anda tam olarak anlamış değiliz. Google, hangi uygulamanın Play Store politikalarını ihlal ettiğini daha iyi bilir.