Mobil

Google ve Lenovo'dan ciddi süper güçleri olan bir akıllı telefon geliyor

Google ve Lenovo ortaklığında 'Project Tango' projesi ile ciddi süper güçleri olan bir akıllı telefon geliyor.

Google ve Lenovo'dan ciddi süper güçleri olan bir akıllı telefon geliyor

Google ve Lenovo, 500 doların altında bir fiyat etiketine sahip olacak, Android tabanlı, son derece şık ve güçlü bir akıllı telefon inşa etmek için ortak çalışacaklarını duyurdu.  Bu telefonda, sizlere daha önce bu haberimizde duyurduğumuz “Project Tango” teknolojisi kullanılacak.

Kısaca bahsedecek olursak, Project Tango cihazları kamera, jiroskop ve hızölçeri aynı bünyede toplayarak altı serbestlik düzeyi hareket takibi yapıyor ve geliştiricilere bir cihazın 3D hareketini takip ederken aynı anda ortamın haritasını çıkarma imkânını tanıyor.  Bu beceri, özellikle gerçek dünya 3D oyun, iç mekân navigasyonu, sanal ve zenginleştirilmiş gerçeklik deneyimleri gibi uygulamalar için oldukça kullanışlı oluyor.

1452246232_img1675.jpg

2014 yılında Google’ın akıllı telefon ve tabletlerin yer ve hareket algısını insan ölçeğine çıkarmayı amaçlayan girişimi Project Tango kapsamında şimdiye kadar tabletler söz konusu olmuştu. Ancak Lenovo CES 2016 kapsamında yaptığı duyuru ile 2016 yılı içerisinde ilk Project Tango akıllı telefonun geleceğini açıkladı.

Google ve Lenovo'dan ciddi süper güçleri olan bir akıllı telefon geliyor - Resim : 2

Google Project Tango lideri Jonny Lee,  Project Tango platformunda çalışan kullanışlı ve ilgi çekici uygulamalarını gösterdi.  Lenovo hala Tango teknolojisine sahip akıllı telefonun tasarımı üzerinde çalışıyor ve bu özellikleri göstermek için Project Tango geliştirici tabletini kullandı.

1452246265_img1680-3.jpg

Johnny Lee geliştirici tabletiyle bir kanepenin ölçüsünün nasıl alınabileceğini gösterdi. Kameraya kanepeyi veya başka bir cismi göstererek ölçülerini alabilecek ve benzer birçok yerde kullanabileceksiniz. Bir Google sözcüsü bu özelliği bir tür hesap makinesi uygulaması olarak tanımlıyor.

1452246292_img1682-2.jpg

Lee ayrıca Tango’nun mekan algılama özelliğini gösterdi. Bulunduğunuz mekana yerleştireceğiniz eşyaların 3D modelini oluşturarak plan yapabilirsiniz. Yerleşik bir mekana bir eşya yerleştirebilir, hatta sıfırdan başlayarak odanın toplam 3 boyutlu modelini inşa edebilirsiniz.

Diğer potansiyel kullanım alanları arasında, binalar içinde yolunuzu bulmanıza yardımcı olacak ya da arkadaşlarını kalabalık alanlarda nerede olduğunu gösterecek yardımcı harita sistemleri yer alıyor. 


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.