Mobil

Google yeni Android sürümüne Multi-Window(çoklu pencere) özelliğini getiriyor!

Google, bir sonraki Android versiyonuna birçok uygulamanın aynı ekranda çalıştırılmasınıı sağlayacak çoklu pencere özelliğini getirmeye hazırlanıyor.

Google yeni Android sürümüne Multi-Window(çoklu pencere) özelliğini getiriyor!

Google'ın Mayıs ayının sonunda düzenlenecek  I/O geliştirici Konferansında Android işletim sisteminin yeni sürümünde büyük bir değişikliğe gidebilir. Gelen bilgilere göre şirket, Android 5.0 ve üstü sürümlerde yapamadığı büyük değişiklikleri yeni sürümünde yapacak.

Şirketin yeni sürümünde yapacağı en büyük değişikliklerden biri uygulamalar için çoklu pencere desteği. Nexus cihazlar için yayınlanan Android 5.1 güncellemesinde ortaya çıkan bu ayrıntı kullanıcıları sevindirmeye yetti. Ancak bu yenilik Google'ın bir sonraki büyük güncellemesinde yer alacak. Açıklamaya göre kullanıcı çoklu modunu geçiş yaparak ekranda aynı anda birden fazla uygulama çalıştırabilecek. Multi-Window olarakta bilinen bu özellik Google'ın cihazları da dahil diğer tüm üreticilerinde cihazlarına uyarlanacak. Geliştiricilerin şuan bu özelliği sisteme entegre etmeye çalıştığı söyleniyor. 1426086361_img20150311165622.jpg

Yukarıda gördüğünüz birkaç detaya, bir sonraki Android sürümünde sunulacak olan özellikler için bir referans olarak bakabilirsiniz. Multitasking ekranında bir defada birden fazla görüntülenebilen uygulamalar herkesin kullanacağı bir özellik olmasa da, bu sürümü destekleyen cihazlara sahip kullanıcılar için büyük yenilik olacaktır.

1426086374_img20150311170649.jpg

Aslında bu fikir yeni bir şey değil. Samsung'un TouchWiz kullanıcı arayüzünde Multi-Windows(Çoklu pencere) özelliğinin olduğu biliniyor. Ancak Google bu özelliği yeni Android sürümüne uygulamayı planlıyor. Yani, yakın gelecekte yeni Android sürümünde bu özelliği artık görebileceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.