Google yeni şarj teknolojisi ile fark yaratacak!

Amerikalı teknoloji devi Google, geliştirdiği yeni teknolojisi sayesinde Pixel modellerini bambaşka bir seviyeye taşımaya hazırlanıyor.

Google yeni şarj teknolojisi ile fark yaratacak!

Pixel cihazlarında bulunan Adaptif Şarj özelliği, ilk kez Pixel 4'te görüldü ve hala kullanımda olan bir özellik. Adaptif Şarj etkinleştirildiğinde, Pixel kullanıcıları 9 pm ile 4 am arasında şarj ederlerse ve 3-10 am arasında bir alarm ayarladılarsa, cihazlarındaki pil ömrünü artırmak için gece boyunca yavaş yavaş şarj edilerek yüzde 80'e ulaştırılır ve kullanıcıların uyandıklarında pil tamamen dolu halde olur.

Adaptif Şarj'ı Pixel telefonunuzda etkinleştirmek için, Ayarlar > Pil > Adaptif tercihleri yolunu izleyip Adaptif Şarj'ı açmanız yeterli. Ancak bunu Adaptif Pil ile karıştırmayın. Adaptif Pil, bir Pixel kullanıcısının telefonunu nasıl kullandığını öğrenmek ve cihazdaki uygulamaları optimize etmek için yapay zeka kullanır. Bunu, arka planda neredeyse hiç kullanılmayan uygulamaları durdurarak ve enerji tüketimini azaltarak yapar.

Google yeni şarj teknolojisi ile fark yaratacak!

9to5Google aracılığıyla Reddit'teki bazı Pixel kullanıcılarına göre, Android 13 Beta aşamasındayken geçen yıl fark edilen Adaptif Şarj bildirimleri artık Pixel cihazlarına gelmeye başlıyor. Bildirim "Android Sistemi" tarafından gönderilir ve Adaptif Şarj'ın açık olduğunu söyler. Bildirim, pilinizin tam olarak ne zaman dolacağını size söyler ve kullanıcıya "Bir kez kapat" seçeneği sunar. Bu seçenek, planlanandan daha erken uyanmanız veya telefonu uyandırma zamanından daha hızlı %100'e ulaştırmanız gerektiğinde işe yarar.

Reddit yorumlarını okurken, Pixel kullanıcılarının kendi seçtikleri bir seviyede şarj yapmayı tercih edeceklerini görülüyor. Bazıları bazı günlerde şarjı otomatik olarak %80-%85 seviyesinde sınırlandırmak istediklerini söylüyor. Belki de Google gelecekte Pixel kullanıcıları için böyle bir özellik ekleyecektir, ancak şimdilik, Adaptif Şarj bildirimlerinin Pixel telefonlarda görülmeye başladığını belirtelim ki bu bile başlı başına büyük bir haber.