Mobil

Google yüz tanıma patentini satın aldı!

Google'ın aldığı ve Apple'ı kızdıracak patent nedir?


Android'de bir süredir kullanılan yüz tanıma teknolojisi ile kilit açma özelliği kullanılıyordu. Şimdi ise Google, akıllı bir atak yaparak bu işlevin patentini resmen aldı.

Alınan patente göre "bilişim cihazına" oturum açarken kullanıcının yüzünü algılamaya yönelik bir yöntem bulunuyor. Bu patent kullanıcının yüzünün bir fotoğrafını çekmeyi, 3D yüz tanıma için farklı açılardan birden fazla fotoğraf çekmeyi ve 3D yüz tanıma için yapılabilecek belirli yüz ifadelerini içeriyor. Aynı zamanda patent, farklı kullanıcıların yüzleri ile açılabilen çoklu hesaplara da izin veriyor.

1347185937_galaxy-nexus-face-recognition-ad.png

Yani bu özellik ile tabletinizi bir arkadaşınıza verdiğiniz zaman onun yüzünü tanıyarak otomatik olarak oturum açabiliyor.

Bu işlev Android 4.0'da şuanda zaten mevcut. Google tarafından bu patentin alınması, işlevin sadece Android'de olacağı anlamına gelmiyor tabi ki de. Çünkü Apple'ın da elinde benzer bir işleve ait patent bulunuyor ve görünüşe göre ilerleyen zamanlarda Google ve Apple arasında yeni bir savaş başlayacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.