Mobil

Google'ın (Android) yeni müşterileri çocuklar olacak

Google, çevrimiçi hizmetlerinde çocuklara özel sürüm oluşturmaya hazırlanıyor.

Google'ın (Android) yeni müşterileri çocuklar olacak

Yeni bir rapora göre Google başta YouTube olmak üzere Google Arama, Gmail ve diğer çevrimiçi hizmetlerin çocuklara özel sürümü üzerinde çalışıyor. Google’ın yayınladığı üyelik sözleşmesine göre 13 yaşından küçükler Google hizmetlerine üye olamıyor; ancak 13 yaşından küçük pek çok çocuğun yaşları hakkında yalan beyanda bulunması ve Google hizmetlerinden yararlanması ebeveynlerin işini zorlaştırıyor. 

Gelen haberler ise Google’ın buna artık son vermek istediği yönünde. Arama motoru devi yeni uygulama ile 13 yaşından küçükler için de Google hesabı açılmasını sağlıyor. Android işletim sistemi için gerekli olan Google hesabında uygulamaların yaş seviyesine uygun görünüp görünmeyeceği şu an belirsiz, fakat amaç çocukların daha güvenli bir şekilde Google hizmetlerinden yararlanması ise, özellikle Google Play’deki uygulamaların yaş sınırına göre değiştirilmesi gerekecek.

1408429104_0edc9facebookchildrens-day-2013-multiple-5135440856219648-hp.jpg

Google, çocukların Google hizmetlerinden ve üçüncü parti uygulamalarından ebeveynlerinin denetimlerinde yararlanması için Android 4.3’ten bu yana tabletlerde kullanıcı profilleri kullanılıyor.  Bu uygulamada oluşturulan profil sayesinde çocukların tablette erişebileceği içerikler kısıtlanabiliyor. Android L ile birlikte kullanıcı profili özelliği akıllı telefonlarda da kullanılabilecek.

Fakat Google’ın çocuklar için üzerinde çalıştığı hizmet daha güvenli görünüyor. Yeni uygulamada çocuk adına açılacak Google hesabı ebeveynlerin denetiminde olacak; Gmail, YouTube gibi hizmetlerde anne-babalar sadece çocuklarına özel içerikleri burada saklayabilecek. Yeni hizmetin özellikle Android işletim sisteminde ebeveynlerin işini kolaylaştırması bekleniyor.

kaynak: theinformation

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.