Mobil

Google'ın Nexus'u başarısız mı olur?

Google'ın Nexus cihazları piyasaya sunumu sorgulanıyor.

Google'ın Nexus'u başarısız mı olur?

Google, HTC ile ilk olarak piyasaya sürdüğü Nexus cihazı Nexus One, çevrimiçi satış problemleri ve satış sonrası teknik servis eksikliği nedeniyle fazla ilgi görmedi. Dev arama motoru o dönemden sonra çevrimiçi cihaz satışı işini bırakmış ve uzmanı olduğu reklam yayını alanına geri dönmüştü.

Google firması, yeni tanıttığı Nexus modelleri ile perakendecilik alanına geri dönmüş oldu. LG firması, Nexus 4 modelini Play mağazasının olmadığı ülkelerde yüksek fiyattan satışa sunmayı planlıyor. Bakalım Google, dağıtım ağına ne kadar hakim olabilecek.

1352146790_themteeth.jpg

16GB Nexus 4 modeli, İspanya'da Play mağazası üzerinden 350 Avro karşılığında satılıyor. Perakendeciler ise cihaz 599 Avro fiyat etiketi ile raflarda yerini buldu.

Google, kendi mağazası olan Google Play üzerinden sattığı ürünlerden genelde kar elde etmiyor.  Şirket satılan her cihazın reklam ekosistemine yeni üyelerin katıldığı düşüncesi ile hareket ediyor. Ayrıca Nexus cihazları için büyük reklam kampanyalarına girmesi gerekmiyor. Durum böyle olunca aynı ülkede bile olsa iki farklı fiyata sahip bir ürün karşımıza çıkıyor.

Bu nedenlerden dolayı Nexus iş modeli gelecek için umut vaat etmiyor olabilir. Tüketicilerin en çok kaçındığı şeylerden biride aynı ürüne farklı fiyatlar ödemek. Bu yüzden Google'ın Nexus ortaklarıyla bu konuda bir anlaşma zemini araması gerekiyor.

Yorumlar
Amerika ve avrupa dışında market üzerinden satış yapmak navigasyonu açmak o kadar zor ki google ın bile gücü yetmiyor ayıp ayıp
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.