Google'ın Ultra HDR formatı OnePlus 12 ve Oppo Find X7 Ultra'ya geliyor

Google'ın yeni Ultra HDR formatı, OnePlus 12 ve Oppo Find X7 Ultra modellerine geliyor. Bu yeni format, fotoğraf ve video kalitesini artıracak.

Google'ın Ultra HDR formatı OnePlus 12 ve Oppo Find X7 Ultra'ya geliyor

OPPO Find X7 Ultra, Google'ın Ultra HDR formatını destekleyen en yeni telefonlardan biri haline geldi. Android cihazlar için tanıtılan Ultra HDR formatı, mobil fotoğrafçılığı tamamen değiştirmeye hazırlanıyor.

Ultra HDR fotoğraflar, .jpg formatında depolanıyor. Bunun ana nedeni, fotoğrafların HDR desteği olmayan ekranlarda da düzgün görüntülenmesini sağlamak. Eski cihazlarda SDR (Standart Dinamik Aralık) görüntüler gösterilirken, HDR destekli ekranlarda HDR görüntüler görülecek. Android artık yerel HDR desteğine sahip olduğundan, HDR fotoğrafların SDR olarak işlenmesi gerekmiyor. Parlak alanlar daha parlak, gölgeler ise gerçek hayattaki gibi daha karanlık görünecek. Ultra HDR formatı, hem SDR görüntüyü hem de HDR Kazanç Haritası'nı (Gain Map) meta verilerinde içeriyor.

Google'ın Ultra HDR formatı OnePlus 12 ve Oppo Find X7 Ultra'ya geliyor - Resim : 1

Google'ın Ultra HDR formatı OnePlus 12 ve Oppo Find X7 Ultra'ya geliyor

OPPO Find X7 Ultra'ya gelen son güncelleme ile Ultra HDR desteği sunuldu. PHY110_14.0.1.628(CN01) sürüm numaralı bu güncelleme, 946.26 MB boyutunda. Güncelleme ile OPPO Find X7 Ultra, otomatik, portre ve gece modlarında 12MP veya 25MP çözünürlüklerde çarpıcı Ultra HDR görüntüler yakalayabiliyor. OnePlus 12 kullanıcıları için de iyi haberler var, çünkü bu güncelleme OPPO'nun alt markası OnePlus'a da sunuldu.

Bu güncellemeyle birlikte, her iki telefon da Ultra HDR fotoğrafları yakalayabilir ve görüntüleyebilir hale geldi. Ancak, Ultra HDR formatının şu anda .heic fotoğrafları desteklemediğini ve paylaşılan ekran görüntülerinin OPPO'nun Çinli kullanıcılar için sunduğu Android arayüzü ColorOS'tan alınmış göründüğünü belirtmek önemlidir.

Yeni güncelleme ile OPPO Find X7 Ultra ve OnePlus 12, mobil fotoğrafçılıkta önemli bir adım atmış bulunuyor. Bu telefonlar, hem SDR hem de HDR formatlarında mükemmel fotoğraf kalitesi sunarak kullanıcı deneyimini üst seviyeye taşıyor.