Mobil

Görme engellilere 'Gören göz'

Görme engelli vatandaşlarımız için gören göz adında cihaz üretildi.

Görme engellilere 'Gören göz'

Gören göz cihazının özellikleri saymakla bitmiyor. Görme engelli vatandaşlarımızın karanlık dünyasına ışık olacak olan bu cihazın özellikleri şöyle. Cep telefonu özelliğinin yanı sıra internete giriyor ve kitap okuyor, hatta şehrin haritasını sesli olarak söylüyor.

1330067368_goren-goz-cihazi-onlarin-gozu-olacak.jpg

Gören göz cihazı sayesinde engelli vatandaşlar, sesli komutlar yardımıyla yürüyerek, otobüsle veya metroyla istedikleri yere gidebilecek. Özellikle navigasyon özelliği sayesinde istedikleri adrese kolayca ulaşabilecekler.

1330067595_img183842gorme-engellilergoren-goz-cihazi-ile-herhangi-bir-dis-destek-almadan-yollarini-bulabilecekvaracaklari-yere-kazasiz-belasiz-ulasabilecek.jpg

Gören göz projesi ilk olarak pilot il Ankara'da hayata geçti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenlenen törende, 2 bin adet gören göz cihazı ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

Törene, Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan da katıldı.

Emine Erdoğan, 'Eğer zihinlerdeki, bakıştaki, anlayıştaki engelleri kaldırabilirsek inanın her türlü engeli aşarız. Engelsiz bir dünya, engelsiz şehirler inşa edebiliriz. Engellilere acıyarak bakanlar asıl acınası durumda olanının kendileri olduğunu fark etmeliler'' dedi.

Yorumlar
Misafir
helal olsun canı gönüşden tebrik eder devamını dilerim
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.