Mobil

Gözleriniz mi değerli akıllı telefonunuz mu?

Akıllı telefon kullanıcıları gözlerinize dikkat!


Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sadece arama ve mesaj için kullanılan cep telefonları birçok özelliğe sahip olarak bir bilgisayar görevi yapmaya başladı. Durum böyle olunca mobil kullanıcılar yolda, işte, evde ve her ortamda akıllı telefonu ellerinden düşürmemeye başladı.

Ancak araştırmacıların yaptığı açıklamaya göre akıllı telefonlar gözleri bozuyor. Akıllı telefon çıktı gözler daha çok bozulmaya başladı. Gözler sürekli akıllı telefona bakınca insanlarda miyop hastalığı fazlalaştı.

1376759733_smartphone.jpg

Akıllı telefon kullanıcıları sürekli cihazlarının ekranına bakınca uzak görme yetenekleri bozuldu. Açıklamaya göre akıllı telefonlar çıkalı insanların miyop rahatsızlığı yüzde 35 çoğaldı. Sosyal ağlar, mesajlaşma ve oyunlar insanların akıllı telefona sürekli bakmasına neden oluyor. Gözler sürekli yakına bakınca uzağa bakma yeteneği bozuluyor.

Doktorlar akıllı telefon kullanıcılarına telefonlarına uzun baktıkları zamanlarda, arada çok uzaklara bakmalarını tavsiye ediyor.

Yorumlar
Misafir
ben general mobile discovery kulanitorum sar deyere 0.80
Cevapla
Misafir
Öncelikle telefonun hayırlı olsun hasan.S4 iyi bir seçim.Zaten Samsungda birşeye dikkat ediyorum.Özellikle SAR değerleri çok düşük telefon üretiyorlar.Hani diğer konularda birşey diyemem işletim sistemi kamerası vs ama Samsung bu konulara özen gösteriyor.Mesela Sony de bir ara abartmıştı.Mesela Xperia s Modeli 1.30 du.Ama yeni modelleriyle düzelttiler.Bazı lumia modelleri 1 değerinin üzerinde.Birçok site bunu maalesef SAR değerini yazmıyor.Gençlikde zaten 'rakıyı içen öldüde su içen ölmedimi' mantığıyla hareket ettiği için kimse dikkat etmiyor.Bilinçli tüketici olmalıyız.Ben mesela ios seven biriyim.Bilsem SAR değeri yüksek kullanmam.Canımdan kıymetlimi ios.Gider androidli,wp li yada blackberryli bir telefon alırım. Coldplay
Cevapla
Misafir
neye uzun süre baksan gözlerin bozulur bunun sadece telefonla alakası yok bence
Cevapla
Misafir
coldplay sen 1.30 üstü ölümcül yazmissin nokia n8 in sar degerini bir öğren dur ben yazayım 2.00 :) hasan
Cevapla
Misafir
Göz sağlığınız için ipuçları vereyim 1-Kesinlikle 30 dk dan sonra 5 dakka dahi olsa etrafınıza bakın.2-Telefonların mutlaka SAR değerini öğrenin.Taban seviye 1 dir.Ölümcül SAR değeri 1.30 ve üstüdür.Beyniniz uyuşur,başınızda şiddetli ağrılar oluşturur ve ilerleyen zamanlarda gözlerinizde kızarma,sulanma,buğulaşma vs olur.Doktorlar yatarken telefonlarını başucuna koymazlar.Manyetik dalgalanmalardan uzak kalmak için.3-KESİNLİKLE düşük çözünürlük gözü daha az yorar.Telefon alırken çözünürlüğü daha düşük telefon seçin.4-Mümkünse telefon şarj olurken telefonla uğraşmayın.Hele hele telefon şarj olurken kulaksız telefonla ASLA görüşmeyin.5-Beklenmeyen bir etki gördüğünüzde hemen doktora başvurjnuz demeyeceğim tabi.Bakın telefonun etkileri zamanla olur.Birden aniden kanser olmazsın elbet ancak yaş ilerledikçe daha erken işitme kaybı,görme bozuklukları oluşur.Onun için dikkatli olmakta fayda var. Coldplay
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.