Mobil

GSM Operatörleri neden 4G destekli telefonları pazara sunuyor?

Gerçekten amaç ne?

GSM Operatörleri neden 4G destekli telefonları pazara sunuyor?

Son yıllarda GSM Operatörlerinin kendi markalarıyla telefon ürettiklerine şahit olmaktayız. Aslında üretmek kelimesi bu noktada biraz anlamını yitiriyor; lakin operatörlerin üretmek yerine Çin'de başka markalar altında üretilen bu telefonlara kendi logolarını yapıştırarak ülkemiz pazarına getirdiklerini görüyoruz.

  • Avea, InTouch 4 ile
  • Turkcell, T50 ile
  • Vodafone, Smart 4 Power ile bu pazarda uygun fiyatlı cep telefonlarını kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Peki bu 3 telefonun da ortak özellikleri nedir?

Her 3 telefonunda ortak tek bir özelliği bulunuyor; o da 4G servislerine hazır olmaları. Peki, ülkemizde 4G kullanımı yokken 3 Operatör de neden ağız birliği etmiş gibi 4G'li telefonları piyasaya sunuyor?

Burada bir çok görüş ve komplo teorisi ortaya çıkıyor. Bunlardan en önemlisi ise şirketlerin 3G yapısı üzerinden 4G'yi kullandırabilecek bir teknoloji üzerinde çalıştıkları ve bu teknolojiyi kendi telefonları ile denemeye başladıkları ile ilgili. Son kullanıcı farketmese de aslında mobil olarak (zaman zaman) 4G'yi kullanıyor ve bu noktada güzel bir denemenin de parçası oluyor.

Bir başka görüş ise firmaların maliyetleri ile ilgili. Firmaların düşük maliyetli telefonlarda eski model işlemci yerine yeni nesil (ucuz) işlemcilere yönelmesi bu telefonların 4G özelliğine sahip olmalarını doğuruyor ama durum bu kadar basit olamaz gibi geliyor bize.

Turkcell, T50 lansmanını 4G'si altyapısı olan Kıbrıs'ta gerçekleştirdi. Bizde teknolojioku.com olarak o lansmana sizler için katılarak telefonu ilk basın kuruluşu olduk. Telefon ile yaptığımız hız testlerinde 122 megabit seviyelerine çıktığını görebilmiştik.

Peki bu çaba nedendi?

1424348835_1401553372t-50-4ghiz.jpg

İşlemci üreticileri eskiden 4G'yi bir opsiyon olarak sunuyorlardı. Bu güne gelindiğinde ise bu opsiyonların yüksek bant sınırının belli bir noktada aşılmasından dolayı standart hale geldiğini görmekteyiz. Nasıl ki artık Bluetooth bir özellik olarak sunulmuyorsa 4G destekli modeme sahip çiplerin de bir opsiyon halinden çıktığını görmekteyiz. 

Operatörlere göre 2016 yılı içinde özellikle büyük şehirlerde 4G servisi başlayacağı dilden dile konuşulan bir durum. Bu noktada ise şunun sorgulanması gerektiğini düşünmekteyiz. Bu telefonlar yüksek internet hızlarına erişebilmek için yeterli işlem gücünü kullanıcılarına sunabilecekler mi?

Örnek vermek gerekirse; 4G kullanan bir telefondan 4K video izlemek istediğimizde bant genişliği buna izin verirken acaba RAM ve İşlemci gücü izin verecek mi? Test yaparken bu hızları görebiliyoruz ama bu durum 4K video izlemek istediğimizde söz konusu hızdan tam anlamıyla yararlanabileceğimiz anlamına mı geliyor?

Alt-orta segmentte 4G'li telefonların bu denli yaygınlaşması bir opsiyon değil işlemci üreticilerinin zorunluğu gibi görünüyor. Peki siz bu noktada ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.