Mobil

GSM Operatörlerinden telefon almanın dayanılmaz hafifliği!

Uzun vadelerle GSM Operatörlerinden telefon almak tek seçenekken; yaşananlar tüketicilerin gözünü korkutuyor


Yurtdışında GSM Operatörlerinin abonelerine telefon satmalarına yıllarca hayran hayran baktık. Bu hayal ötesi durum bir süredir GSM Operatörleri tarafından ülkemizde de uygulanıyor ama şu anki sistemin abonelere bırakın yurtdışındaki gibi avantaj sağlamasını; dezavantaj yaşattığına şahit oluyoruz.

Amerika'da iPhone almak için 2 farklı yöntem bulunuyor. Bunlardan birincisi 24 ay sözleşme; bir diğeri de peşin parayla almak. Bu 2 yönteminde ülkemizde operatörler tarafından sunulduğunu biliyoruz ama arada küçük! bir farkla.

www.apple.com internet sitesinden telefon almak istediğinizde size 2 seçenek sunuluyor. Burada bizden farklı olarak ilk seçenekte telefonu üçte birlik kısmını ödemeniz gerekiyor. Geri kalan tutar abonelik paketiniz üzerinden "faizsiz" faturalandırılıyor. 

1424343757_ekran-alintisi.png

Ülkemizdeyse durum şu; 

1424343879_ekran-alintisi-2.png1424343890_ekran-alintisi.png

Peşin olarak 2399 TL'ye satılan iPhone 6'yı 24 ay taahüt vererek faturalı hat üzerinden 126x24=3024 TL para ödeyerek sahip olabiliyoruz. 24 ay boyunca ödediğimiz 27 TL'lik faturayı bu hesaba yansıtmıyoruz. Onu zaten ödeycektik değil mi ama! 

Peki bu noktada bizim taahütümüzün ve sizde kalacağımız sözümüzün değeri ne?

Açıkçası yurtdışında operatörler abonelerinin peşinden "telefon alın, telefon alın" diye koştururken bizim telefon almamıza kesilen vade tuatarını (ceza) anlamak pek mümkün görünmüyor.

Bu noktada çok ince bir detay ise gözümüzden kaçmadı;

2399 TL 24 ay banka kredisi kullanmak istersek bunun da taksit tutarı 126 TL'ye denk geldiğini görüyoruz ki bu kadar da tesadüf olamaz diyor insan...

1424344312_ekran-alintisi3.png

Umarız GSM Operatörlerinden telefon ya da tablet almak bir vade, bir faiz ya da bir ceza olmaktan çıkar ve kullanıcılar sadece o operatörü kullandıkları için uygun fiyatlı akıllı cihaz sahibi olabilirler...

Bu konuda siz değerli okuyucularımızın yorumlarını da oldukça merak ediyoruz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.