Mobil

GSM şirketlerine ceza yağdı

BTK, GSM firmalarına büyük miktarda idari para cezası verdi.

GSM şirketlerine ceza yağdı

Cep telefonlarında oluşan risklerde GSM şirketlerinin, payı bulunmuyor değil. Abonelerinin kişisel bilgilerini yeterince korumaya almayan GSM operatörleri kullanıcıların tuzaklara daha kolay düşmesini sağlıyorlar.

Bu duruma bir dur demek isteyen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), abonelerin kişisel bilgilerinin kötü amaçlarla kullanımını engelleyecek yeterli tedbiri almayan GSM firmalarına 17 milyon 469 bin lira idari para cezası verdi.

1366314320_gsmoperator.jpg

GSM şirketlerinin konuşma içerik kayıtlarını saklayamayacağını belirten BTK Başkanı Tayfun Acarer, sistemler üzerinden bunu düzenli şekilde takip ettiklerini söyledi.

Acerer, bu kapsamda TTNet A.Ş. hakkında, ''2010 yılı net satış tutarının yüzde 0,2'si olan 4 milyon 975 bin 336 lira'', Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. hakkında, ''2007 yılı cirosunun yüzde 0,15'i olan 11 milyon 224 bin 553 lira'', Vodafone Telekomünikasyon AŞ hakkında da ''2009 yılı net satışlarının yüzde 0,05'i olan 1 milyon 269 bin 858 lira'' idari para cezası kesildiğini açıkladı.

Acerer, proje sonrasında, istem dışı e-posta yayan IP sayısının yüzde 99 oranında azaldığını, bu iyileşmenin uluslararası güvenlik şirketlerinin raporlarına yansıdığını, istem dışı e-posta yayan ülkeler sıralamasında Türkiye'nin alt sıralara düştüğünü belirtti.

Yorumlar
Misafir
cok iyi oldu
Cevapla
ali
Devlet kayit isteyecek kadar hicbir zaman düşmez.tek tusla istedigini dinler
Cevapla
Misafir
ruuj, hukumette senin telefonlarini dinlemeye cok merakli sanki. Arkadas bir iside iyi yapiyorlar diyin at gozlugu ile bakmayin.
Cevapla
Misafir
allah belalarini versin bunların. gözünüzü para doyurmadi baska bir sey doyurur insallah.
Cevapla
ruuj
Bence hukumet au telefonlari dinleyin bize gonderin dedi onlarda yapmadi ve cezayi yediler bence olay bu :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.