Mobil

Hangisi daha zararlı? Galaxy S4 mü iPhone 5 mi?

Radyasyon açısından hangisi daha zararlı olabilir?

Hangisi daha zararlı? Galaxy S4 mü iPhone 5 mi?

Samsung firması, yarın Türkiye saati ile gece 02:00 de merakla beklenen akıllı telefonu Galaxy S4'ü tanıtacak. Şimdiye kadar bu cihazın teknik özelliklerinden tasarımına kadar birçok haber gördük. Peki Galaxy S4'ün insanların sağlığına etki yapan radyasyon yani SAR değeri ne kadar?

Tayvanlı Ulusal İletişim Komisyonu (NCC) tarafından hazırlanan bir belgede ve yüksek özellikli Samsung Galaxy cihazlar için radyasyon düzeyleri verildi.  Bu listede Galaxy S4 akıllı telefonda vardı ve belgeye göre bu cihazın SAR değeri 0.30W/kg olarak belirtilmiş. Galaxy S3'e baktığımız zaman, 0.342W/kg bir SAR değeri olduğu görülüyor.

1363196199_galaxy-s4-sar.jpg

Diğer Galaxy modellerine baktığımız zaman ise; Galaxy Nexus (0.303W/kg,) Galaxy S2 (0.240W/kg,) ve Galaxy Note (0.209W/kg.) olarak görülüyor. Peki Apple'ın son amiral gemisi iPhone 5'in SAR değeri ne kadar?

Apple iPhone 5'in SAR değerine baktığımız zaman Galaxy S4'ün SAR değerinin daha düşük olduğunu görüyoruz. iPhone 5'in SAR değeri 0.95W/kg (Avrupa versiyonu) or 1.18W/kg (Amerika versiyonu).

iPhone 5'in SAR değerinin Galaxy S4'e göre daha yüksek olmasına rağmen yasal SAR değerlerin içinde yer alıyor.

Pozisyon           Cihaz                SAR (W / Kg)

  1. Samsung Galaxy Not         0.209 W / Kg
  2. S2 Samsung Galaxy          0.240 W / Kg
  3. Samsung Galaxy S4           0.300 W / Kg
  4. Samsung Galaxy Nexus                  0.303 W / Kg
  5. Samsung Galaxy S3           0.342 W / Kg


Peki SAR nedir?

İnglizcesi "Specific Absorption Rate" olan SAR (özgül soğurma oranı) elektromanyetik enerjinin vücudumuz tarafından emilme hızına karşılık gelir. Emilen bu enerji vücudumuzun içinde ısıya dönüştürülür. Bu ısıyı bizim hissetmememizin sebebi ise sının derinin altında oluşması, bunun da derimizin üzerinde bulunan reseptörler tarafından algılanamayışıdır. Hissetmediğimiz bu sıcaklık ısı kontrol sistemimiz etkiler. Bu yüzden cep telefonu başta olmak üzere bu tür elektromanyetik dalga yayan cihazların SAR değerleri kamu otoritelerince denetlenir.

1330776127_cellphone-radiation-400x300.jpg

Yorumlar
İphone 5 im var. Baş ağrım çok oluyor. Eğer samsung çok büyük telefon yapmasa iphone 5 in boyutunda olsa alırım. Samsung ace falan var ama çok berbat yaa :) en iyisi iphone telefonu nekadar kullandığınıza bağlı :)
Cevapla
Budur
Cevapla
h_biyikli
İkiside çok zararlı en çok ta cebe :D
Cevapla
Misafir
hertürlü galaxy ışte budur.. şimdi anlaşılıyor neden iphone kullananlar tekrar yine iphone alıyor: ))
Cevapla
Misafir
Hay allah rezil olduk. Admin bey, yazınızı yanlış okumuşum, kusura bakmayın. Size eşitsizlik ve ondalık sayı anlatan önceki mesajımı dikkate almayınız efendim :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.