HarmonyOS ilk kez Huawei Mate 30 Lite ile gelebilir!

Önümüzdeki günlerde tanıtılması beklenen Huawei Mate 30 Lite HarmonyOS işletim sistemi ile gelebilir.

HarmonyOS ilk kez Huawei Mate 30 Lite ile gelebilir!

Huawei'nin Google ile geçtiğimiz aylarda yaşadığı işletim sistemi krizi markanın kendi işletim sistemi ile ilgili çalışmalarını hızlandırmasına yol açmıştı. Kısa bir süre önce duyurulan HarmonyOS ile Huawei kendi mobil işletim sistemini de tanıttı. İddialar doğruysa bu işletim sistemini kullanan ilk cep telefonu Huawei Mate 30 Lite olacak.

HarmonyOS ilk kez Huawei Mate 30 Lite ile gelebilir!

Henüz resmi olarak duyurulmayan bir model olan Mate 30 ailesinin giriş modeli Mate 30 Lite, iddialara göre HarmonyOS ile gelecek. Mate Ailenin diğer modelleri olan Mate 30 ve Mate 30 Pro ise yine önceki modellerde olduğu gibi Android işletim sistemi ve EMUI arayüzü ile gelecek.

Eylül ayında tanıtılması beklenen Mate 30 cep telefonu modelleriyle beraber yeni bir dönemin başlayacağını söyleyebiliriz. HarmonyOS ile gelecek olan Mate 30 Lite'ın global sürümünün de bu işletim sistemi ile gelip gelmeyeceği bilinmiyor. Kesin olmamakla beraber Huawei sadece kendi anavatanı Çin'de HarmonyOS işletim sistemli bir Mate 30 Lite satışa sürebilir. Dünyaya satılacak olan sürümed ise Android işletim sistemi yer alabilir. Şimdilik bunların kesin bilgiler olmadığını da belirtelim.