Mobil

HarmonyOS kullanan ilk telefon ne zaman gelecek? Huawei açıkladı!

Kendi işletim sistemi olan HarmonyOS tabanlı bir telefon çıkarması beklenen Huawei, bu fikrinden vazgeçti. Peki ama böyle bir cihaz gelecek mi?

HarmonyOS kullanan ilk telefon ne zaman gelecek? Huawei açıkladı!

Akıllı telefon pazarında aktif rol almaya başladığı günden bu yana sürekli olarak satış rakamlarını arttıran Huawei, yakın zamanda en önemli rakibi Samsung'u da geçerek en fazla telefon satan üretici olmayı başarmıştı. Her şey iyi giderken ABD Başkanı Donald Trump'ın ambargo kararını bir yıl daha uzatması ile karşı karşıya kalan şirket, her ne kadar sorunlu dönemlerden geçse de işleri iyi idare ediyor. Play Store ve diğer Google servislerine yeni modellerinde yer veremeyen Çin merkezli teknoloji devi, bu problemi ise HWP yani Huawei Mobil Servisler ile çözmeyi başarmış gibi duruyor.

HarmonyOS kullanan ilk telefon ne zaman gelecek? Huawei açıkladı! - Resim : 1

HarmonyOS kullanan ilk telefon ne zaman gelecek? Huawei açıkladı!

Son zamanlarda konuşulan bir başka konu ise şirketin kendi işletim sistemini akıllı telefon modellerine getireceği yönünde idi. HWP kullanılan Android alt yapılı modellerine güncelleme verememe tehlikesi ile karşı karşıya kalan Huawei, 2020 yılının sonuna kadar kendi işletim sistemi olan HarmonyOS tabanlı bir akıllı telefon çıkarmayı kafasına koymuştu. Ancak öyle görünüyor ki bu fikir şimdilik askıya alınmış vaziyette. Şirketin CEO'su Richard Yu tarafından yapılan açıklamaya göre bu durum rafa kaldırıldı. 

Bu kararın altında yatan en önemli etken ise HMS servislerinin ve App Gallery mağazasının artık çok daha gelişmiş olması. Öyle görünüyor ki Huawei, bundan sonraki süreçte de Android tabanlı telefonlar çıkarmaya devam edecek. Hatta iddialar HarmonyOS işletim sistemine sahip bir telefonun hiçbir zaman çıkmayabileceği yönünde. Ayrıca böyle bir telefon yapılsa bile yalnızca Çin'de satışa sunulabilir.

Yorumlar
💠Gakk@💠
Android platformuna bir rakip olması zamanı gelmişte geçidi
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.