Mobil

Hedef 14 milyon telefon satışı

Yeni bir işletim sistemi ve yeni telefonlarla tekrar iddialı bir konuma gelmek isteyen BlackBerry'de şu an için işler yolunda görünüyor.


Yeni yıla yeni umutlarla başlayan BlackBerry özellikle Q10 adlı QWERTY klavyeli telefonun beklentilerin üzerinde satış gerçekleştirmesiyle bir hayli keyifli bir dönem geçiriyor. Özellikle İngiltere’de telefonun kısa içerisinde tükenmesi, telefonun ne denli başarılı olduğunu göstermektedir. Ülkemizde de HTC One ve Galaxy S4’te olduğu gibi yaklaşık 2.000 liradan satışa sunulan telefonun bu denli başarılı olması beklenmiyor.

Q10 modelini satışa sunduktan sonra daha düşük detaylar sergileyen ve yine QWERTY klavyeye sahip Q5 modelini duyuran Kanada merkezli şirket, 2013 yılı genelinde telefon satış hedefini bir miktar daha yükseltti. İlk olarak BlackBerry 10 işletim sistemiyle çalışan 11 milyon civarında satış beklentisi vardı, şirket satışların beklenilenin üzerinde seyretmesi çıtayı 14 milyon seviyesine çıkardı.

1371703588_44289-blackberry-10-devices.jpg

Söz konusu rakamlar Samsung, Apple ve hatta Huawei (Ascend P6 için sadece 10 milyon hedef konuldu) gibi markalarla kıyaslandığında düşük seviyede olabilir ancak, şirketin sadece BB10 ile çalışan telefonlarda 14 milyon satış hedefi koymaktadır. Eski BlackBerry telefonları dünya genelinde hala satışa sunulmaktadır ve BB10 ile çalışan telefonlardan daha fazla satış gerçekleştirmektedir.  

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.