Mobil

Hollanda mahkemesinden Samsung' a şok darbe

Samsung' un Galaxy S, Galaxy S II ve Galaxy Ace' in satışlarının durdurulması kararı verildi.


Samsung ile Apple arasında devam eden patent davasından şok karar çıktı. Kara göre Samsung' un Galaxy S, Galaxy S II ve Galaxy Ace modelleri patent ihlali gerekçesiyle satışı engellenecek.

Mahkemeye göre Samsung, Apple' ın EP 2.058.868 numaralı patentini çiğnediğini için böyle bir karar verilmiş. Yapılan ihlalde donanımsal yada tasarım yönünden bir ihlal bulunmuyor. Sadece arayüzdeki bir benzerlik nedeniyle Samsung aleyhine karar çıkmış. 2.058.868 numaralı patentte arayüzdeki kaydırma yöntemi ile ilgili bir patent.

1314197754_kaydirmapatenti.jpg

Satışın engellenmesine neden olan diğer iki patent ihlali ise, tuş kilidi açmak ve çoklu dokunmatik ile ilgili olduğu söyleniyor.

Her ne kadar karar Samsung' un aleyhine çıksada, mahkeme bir kolaylık sağlayarak Samsung' un söz konusu patent ihlallerini bir güncelleme ile değiştirmesine olanak tanıdı.

Samsung şimdi basit bir güncelleme ile bu yasaktan kurtulabilir. Eğer düzeltmeleri 13 Ekim' e kadar düzeltmezse yasak yürürlüğe girecek.

Apple' ın duruma hem sevindi hemde üzüldü gibi. Davada Samsung' un aleyhine karar çıkması Apple' ı sevindirdi ama, mahkemenin yasak yürürlüğe girmeden kolaylık sağlaması ve bu yasaktan kurtulmak için zaman vermesi Apple' ı fazlasıyla üzmüştür. Ancak Samsung' da bu karar neticesinde prestij kaybına uğrayacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.