Mobil

HTC 10 vs Huawei P9

HTC 10 ile Huawei P9 karşı karşıya


HTC 10 ile Huawei P9'u tasarım detaylarıyla karşılaştırıyoruz. Her iki telefon da hem tasarım hem de kamera yetenekleri konusunda oldukça iddialı. Elimize henüz geçen iki modeli, video inceleme öncesinde tasarımsal olarak fotoğraflarla karşılaştırıyoruz. Fotoğrafların tam boyutlu halini görmek için üzerine tıklayınız!

 

htc-10-huawei-p9-on.jpg

 

İlk olarak iki telefonun da ekranı kapalı şekilde nasıl göründüğüne bakalım. HTC 10, bu renkte ön kısımdaki detayları biraz gizliyor fakat cihazı elinize aldığınızda detayları daha net şekilde görebilirsiniz. Huawei P9 modeli ise alt ve üst kısımlarda nispeten dar boşluklara sahip. Alt kısımdaki Huawei logosu yerine kapasitif butonlar yer alabilirdi. Ekran kapalıyken neredeyse çerçevesiz görünen telefonun ekranı açıkken ise içerde kalan siyah çerçeve belirginleşiyor.


Her iki telefonunda tam ekran parlaklığında gün ışığında iyi bir performans sunduğunu söyleyebiliriz fakat HTC 10 bir miktar daha görünür durumda. Huawei P9'un iç çerçevesi ise siyah veya koyu renkli duvarkağıdı kullanıldığında göze batmıyor. Şahsen rahatsız etmediğini de söyleyebilirim. P9 modelinin bana göre en ciddi handikapı sanal kontrol butonları. Alt kısımdaki logo yerine kapasitif butonlar olsa daha iyi olurdu. 


Ön kamera tarafında HTC 10, OIS destekli kamerası ve ihtişamlı görünen lensiyle etkileyici görünüyor. Huawei P9 ise çizgili tasarım ve daha küçük lensi ile biraz daha mütevazi hatlara sahip. HTC 10'un bildirim ışığı ahizenin hemen altında, P9'un bildirim ışığı ise ahizenin iç kısmına konumlandırılmış.


HTC 10'un arka tarafı metal yapısıyla ele alındığı andan itibaren güven hissi veriyor. Telefonun üst tarafında Ultrapiksel 2 teknolojisiyle hazırlanan 12 MP çözünürlüklü kamera yer alıyor. Orta kısımda HTC logosu, alt kısımda ise üretim ile ilgili detaylar yer alıyor. Burada kullanılan fontların büyüklüğü biraz göze çarpıyor. Huawei P9'da ise metalik büyük gövde ve kamera alanındaki beyaz hat farklılık yaratıyor. P9'un arka kısmında yer alan 2 adet kamera, çift tonlu led flaş,lazer otofokus modülü ve LEICA baskısı telefonun arka kısmını dolu dolu gösteriyor. Hemen altında yer alan parmak izi okuyucusu, akıllı telefonlar arasındaki en başarılı parmak izi okuyucusu dersek hiç de yalan olmaz. Telefonun alt kısmındaki baskıların küçük boyutlarda yazılması önemli bir detay.


Kamera ve tasarım konusunda iddialı olan HTC 10'un kamera ve lens tarafındaki tasarımı Huawei P9'un yanında biraz sönük ve klasik kalıyor. Huawei P9'un LEICA ile olan ortaklığı da bu modeli bir adım daha öne taşıyor.


Her iki telefonda USB Type-C portuna sahip. Alt kısımları tasarımsal anlamda birbirine benzese de Huawei P9'un kulaklık girişi ve USB Type-C portunun yanlarındaki vidalarla tasarımsal olarak farklılık gösterdiği ortada. Hoparlör ızgaraları da birbirine benzerlik gösteriyor.


Huawei P9, HTC 10'a göre arka tarafındaki düz yapısıyla çok daha ince görünüyor. HTC 10'un kenarlarındaki hatlar cihazı şık gösterse de, incelik konusunda bu kadar farklı iki telefonda 3000 mah kapasiteli bataryanın olması Huawei mühendislerinin bir başarısı olarak nitelendirilebilir. 


Yan taraflardaki buton tasarımın her iki firma da güç tuşunu dokulu şekilde hazırlamış. Bu sayede ses tuşuyla güç tuşunu karıştırma ihtimali ortadan kalkıyor. HTC 10'un güç butonu biraz daha uzun olduğu için parmak ile tespit etmek daha kolay. Görsel olarak ise Huawei P9'un butonları daha belirgin.


Telefonların üst kısımlarına baktığımızda Huawei P9'da sadece mikrofona yer verildiğini görüyoruz. HTC 10'da ise tam orta kısımda 3.5 mm kulaklık girişine yer verilmiş. Kulaklık girişinin yer aldığı bölge tasarımı tamamlayan çizgilere sahip. Bu açıdan da P9'un ince yapısı kendini gösteriyor.

htc-10-huawei-p9-arka-kamera.jpg

Son olarak iki telefonun arka tarafını yan yana görelim. Huawei P9'da etiket rahatlıkla sökülebildiği ve iz bırakmadığı için o alanın boş olduğunu düşünürsek, P9'un arka kısımdaki bütün şovunu üst kısımda yaptığını söyleyebiliriz. HTC 10 ise rakibine göre daha sade bir tasarıma sahip. Sizce hangi telefonun tasarımı daha iyi? Yorumlarınızı bekliyoruz!

 
                              
          
                                
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.