Mobil

HTC eski günlerine dönme hedefinde

HTC One satışlarında sağlanan performans, şirketin hedeflerini yükseltti.


2013 yılının ilk çeyreğinde üzerindeki kara bulutları tam anlamıyla hisseden HTC, One modelinin nisan sonu itibariyle satışlara başlamasıyla derin bir nefes aldı ve ilk çeyrekte elde edilen düşük kâr miktarı da yükselişe geçti. Tedarik noktasında yaşanan sıkıntılarla birlikte şirket CEO’su Peter Chou’nun olası başarısızlıkta istifa edeceği iddia edilirken, gelinen noktada sağlanan başarılı satışlar bu durumu gerek kılmadı; yine de şirket içerisinde önemli istifalar yaşanmadı değil.

HTC One’ın resmi satış rakamları henüz açıklanmış değil ve bazı söylentiler 5 milyon civarında bir satış hacminin gerçekleştiği yönünde. Zarif tasarımı, tasarımda kullanılan özel malzeme, üst düzey teknik özellikler ve tamamen yenilenen Sense arabirimi ile HTC One bugüne kadar üretilen en iyi telefonlardan bir olarak gösteriliyor.

2010 ve 2011 yılında dünya genelinde önemli başarıla elde eden ve bir dönem pazar payını %14 seviyelerine yükselten Tayvanlı üretici halihazırda birçok üreticinin gerisine düşmüş durumda. Akıllı telefon platformunda sadece %4’lük bir dilime sahip olan HTC’nin 2013 planlamasında pazar payının tekrar yükseltilmesi öncelikli hedef olarak açıklandı.

1372049543_peter-chou-htc-one.png

Focustaiwan sitesinde yer alan haberde şirket CEO’su Peter Chou’nun Taipei’de hissedarlarla yaptığı değerlendirme toplantısında HTC One’ın başarısından söz ederken, katılımcılara umut dağıttı. 2013 yılında şirketin dünya genelindeki pazar payının %10-15 seviyesine getirilmesi hedeflendiği açıklandı. Ürün portföyüne dahil edilecek One Mini ve kısa süre önce tanıtılan Butterfly s söz konusu pazar payına ulaşılabilir. Şirketin bazı bölgelerde pazar payının %30 seviyelerinde olduğunu hatırlatalım. Şirketin ayrıca Windows Phone 8 platformu için iddialı ürünler de hazırladığı gelen bilgiler arasında.

2013 yılı hedefleri arasında reklam ve pazarlama giderlerine daha fazla kaynak aktarılması da gündeme alındı. UEFA ile yapılan 3 yıllık reklam anlaşmasını yanı sıra Amerikalı ünlü oyuncu Robert Downey Jr ile 12 milyon dolar karşılığında bir reklam anlaşması yapıldı. Peter Chou toplantısı esnasında şirketin Ar-Ge (araştırma ve geliştirme) çalışmalarından çok fazla harcama yaptığını dile getirirken, şirketten kesinlikle ayrılmayacağını ve üst düzey yöneticilerin aldıkları maaşlarda da %50 oranında indirime gidileceğini belirtti.  

 

Yorumlar
pasa
htc one kullaniiyorm cokiyi bi cihaz kesinlikle hic bir siknti yasamadm android surumunu guncelleseler yeter bu cihaz icin
Cevapla
misafir
yanlış demişim snapdragon olduğunu biliyorumda 800 le güncelleseler keske diycektim ki baska biri demiş zaten
Cevapla
Misafir
su geçirse ne yapacaksın anlam veremedim. telefon bu yahuuuuu...
Cevapla
misafir
htc den yakın zamanda snapdragon 800 islemcili telefon bekliyorm bu arada butterfly s su geçirmez mi
Cevapla
Misafir
HTC one da zaten spandragon kullanılıyor...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.