Mobil

HTC One ile Galaxy S4'ün kıyasıya kapışması, bakın kim kazandı!

Dünyanın en çok beğenilen iki telefonunun Benchmark testleri çok şaşırttı!


Tayvan menşeili donanım üreticisi HTC, ürettiği mobil cihazlarla kaliteyi elden düşürmeyen, alüminyum kasayla dikkat çeken, ayrıca Snapdragon işlemciyi Türkiye'ye getiren firma olarak karşımızda. Diğer yandan G. Kore'nin devlerinden Samsung, geçtiğimiz yıllarda temelini attığı Galaxy modellerine yeni bir amiral gemi eklemiş, adını Galaxy S4 koymuştu.

Galaxy S4 plastik kasasıyla bir çok eleştiri toplasa da bazı cepheler tarafından dayanıklı yapısı ve sökülebilir arka kapağıyla takdir toplamayı başarmıştı. 2 telefon da çağdaş oldukları üzere çeşitli yönleriyle birbirlerine üstünlük sağlamayı başarıyor.

1385377758_galaxy-s4-vs-htc-one.jpg

Samsung, özel optimize ettiği arayüzü TouchWiz ile birlikte bugüne kadar yapılan testlerin hemen hemen  bir çoğunda HTC One'a karşı bir üstünlük kurmuş durumda. İşler teorik olarak bu şekilde devam ederken, pratiğe döküldüğünde başta RAM kullanım oranı olmak üzere milyonlarca kullanıcı Galaxy S4'ten çok şikayetçi. HTC One cephesindeki kullanıcılar için böyle bir şikayet henüz gelmemiş durumda. Geliştirilen Sense 5.0 arayüzü ile birlikte One kullanıcıları bugüne kadar herhangi bir donma yaşamadığını ve yenilenen Android 4.3 sürümü ile birlikte bu deneyimin daha üst seviyeye çıktığını belirtti. 

Ayrıca belirtmek gerekirse son güncelleme Android 4.3 ile birlikte Samsung'taki sorunlar nedeniyle şikayetler çığ gibi büyürken, HTC One cephesinde bu tarz bir durum henüz söz konusu değil. Birazdan vereceğimiz testler teori üzerinde Galaxy S4'ün performansının her ne kadar yükse olduğunu gösterse de pratik üzerinde bu işlerin biraz farklı olduğunu bilmenizi isteriz. Yazılım konusundaki geliştirmelerle birlikte arayüzünde çeşitli değişikliklere gider ve stabiliteyi oturtursa, Samsung Galaxy S4 bu liderliğini hiç kimseye kaptırmadan devam ettirecektir. 

İlk testimiz Median FPS, olarak da hız testi. HTC One burada Galaxy S4'ün gerisinde kalıyor.

1385377273_430916.png

Testlerin devamını görmek için lütfen, bir sonraki sayfaya gidiniz.


İkinci testimiz ise Batarya ve boşalma süreleri. Bu testte de galip S4 gibi görünse de mücadelenin başa baş gittiğini söylemek mümkün.

1385377378_430914.png

Son testimiz ise BenchMark'ın en genel testlerinden olan GameBench yani oyun testi. Genel sonuçlarda Galaxy S4'ün bir adım daha önde olduğunu söylemek mümkün olsa da, bu işlemlerin pratiğe döküldüğünde son kullanıcı tarafından hiç memnun olunmadığını söylemek mümkün fakat; başarılı bir optimizasyon ve arayüz ile birlikte Galaxy S4 gerçekten iyi bir telefona dönüşebilir.

1385377798_430915.png

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.