Mobil

HTC One M9'da yer alacak 10 özellik

HTC One M9'un yayınlanan tanıtım videoları telefonda yer alacak birçok özelliği açığa çıkardı.

HTC One M9'da yer alacak 10 özellik

HTC'nin merakla beklenen akıllı telefonu One M9'un anons edilmesine sayılı günler kaldı. Geride bıraktığımız günde telefonun sızan resmi tanıtım videoları One M9'a ait pek çok özelliği gün yüzüne çıkardı. Yayınlanan videolarla birlikte telefonda yer alan 10 özellik aşağı yukarı kesinlik kazandı ve şimdi bu 10 özelliğe sırasıyla değinceğiz. Alt bölümde ve sonraki sayfalarda söz konusu 10 özelliğe göz atabilirsiniz. 

1. 20MP kamera

One M9'da çift kamera yerine tek bir sensör kullanılacak. HTC'nin yeni amiral gemisinde Toshiba üretimi arka aydınlatmalı 20MP çözünürlüklü T4KA7 sensörü kullanacak. Toshiba'nın iddiasına göre One M9'da kullanılacak sensör özel kare piksel tasarıma sahip olacak. Bu tasarım düşük güç tüketimi ve yüksek kaliteli görüntülerin çekilmesini sağlayacak. 

1424854875_1.jpg

2. UltraPixel ön kamera

HTC, Ultrapiksel teknolojisinden tamamen vazgeçmiş değil. İki jenerasyondur telefonların arkasına konumlandırılan kamera teknolojisi bu defa One M9'un özçekim kamerasını oluşturacak. HTC'nin sensörü özel bir özçekim yazılımıyla destekleyeceği tanıtım videolarından anlaşıldı. 

1424931386_2.jpg

3. İki renkli metal kasa

Akıllı telefon kategorisinin öncü kuruluşlarından biri olan HTC  neredeyse her dönem kullanıcıların beğenisini kazanan tasarımlar ortaya koydu. One M8'den One M9'a geçişte radikal bir değişimden söz edemiyoruz fakat metal kasada iki farklı renk tonu kullanılarak bu noktada bir şeylerin değiştirilmek istendiğini görebiliyoruz. 

1424931396_3.jpg

4. Dolby Surround BoomSound hoparlör

One M8 kuşkusuz en iyi ses deneyimi yaşatan telefonların başında  geldi. One M9'da da benzer hoparlör kullanımı sürdürülecek fakat bu defa daha gelişmiş özellikler barındıran Dolby Surround ses teknolojisini göreceğiz. 

1424931406_4.jpg

5. Çıkıntılı kamera

One M9'daki kamera çıkıntısı en azından sızan görüntülerden anladığımız kadarıyla Galaxy S6'daki kadar bariz olmayacak; ya da iPhone 6, iPhone 6 Plus'taki kadar. Çıkıntılı sensör her zaman için tasarıma gölge düşüren bir detay, fakat HTC burada sensör çıkıntısını kare tasarlayarak olumsuz görüntüyü en aza indirmeyi başarmış görünüyor. 

1424931415_5.jpg

6. İki tonlu LED flaş

Son dönemde birçok üretici özellikle tepe modellerinde çift tonlu LED flaş kullanmaya başladı. Fotoğraf çekimlerde renk doğruluğu noktasında önemli bir rol üstlenen çift tonlu flaşların One M9'a da eşlik ettiğini görüyoruz. 

1424931424_6.jpg

7. Yan tarafa taşınan fiziksel tuşlar

HTC nihayet güç butonunu zor ulaşılan üst bölümden alarak yan tarafa taşıdı. Bu detay birçok kullanıcının beklediği bir özellikti. HTC ayrıca ses tuşlarını da elden geçirdi. Şirket bir bütün olan ses butonlarını iki ayrı buton şekline çevirdi.  

1424931483_7.jpg

8. Yeni bir yazılım tuşu

One M8'le birlikte sanal butonlara geçiş yapan HTC, One M9'da buton sayısını 4'e çıkarıyor. Dördüncü butonun ne olduğunu şimdiden kestirmek güç ve muhtemelen kullanıcı isteğine göre atanabilecek. Güç butonuna kolayca erişmek için atanan ya da kamerayla ilgili bir buton olabilir; veya söz konusu buton bazı uygulamaları başlatmak için kullanılabilir. 

1424931499_9.jpg

9. Tema oluşturucu

Tema desteği HTC tarafından bir süredir zaten kullanılan bir özellik. Tayvanlı üretici One M9'da yer vereceği Sense 7.0 yazılımıyla birlikte kullanıcıların kendi temalarını oluşturmasının önünü açıyor. Görünen o ki One M9'da güçlü ve eğlenceli bir tema motoru bizleri bekliyor. 

1424931499_9.jpg

10. Sense 7.0 ve uyumlu içerik

Sense 7.0 sızan videolardan anladığımız kadarıyla temel yapısını koruyor. Bazı uygulama simgelerinin elden geçirildiğini görüyoruz. HTC ayrıca Sense 7.0'da bazı özel içeriklere yer verecek. Yeni yazılım sizin artık ne zamanlar çalıştığınızı ve ne zamanlar dinlendiğinizi gözlemleyebilecek ve bunun yanında size daha iyi uyum sağlaması için otomatik olarak uygulama seçiminizi değiştirebilecek. Ayrıca acıktığınızda BlinkFeed size yemek önerisi sunacak.

1424931516_10.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.