Mobil

HTC One mini ve Sony Xperia SP [Karşılaştırma]

Orta sınıf için ideal iki seçenek sunan telefonlar kıyasıya bir rekabet içerisinde olacak.


Mobil dünyasında üst sınıf modeller arasında kıyasıya bir rekabet yaşanadursun, üreticiler orta ve giriş seviyesinde sundukları cihazlarda da kayda değer bir kullanıcı kitlesi hedeflemektedir. Samsung ve HTC’nin orta sınıf için oluşturdukları ürünleri isimlendirirken amiral gemi modellerinin popüleritesinden faydalandığını görüyoruz.

Geçtiğimiz günlerde yazımızda Galaxy S4 mini ve One mini’nin teknik özelliklerini karşılaştırmış ve bu noktada cihazların birbirlerine karşı sağladıkları üstünlükleri gözler önüne sermiştik. Bugün yapacağımız değerlendirmede ise One mini ve Xperia SP’yi ele aldık. HTC yeni modelini geçtiğimiz günlerde resmiyete kavuştururken, Sony ise Xperia SP adlı modelini mart ayı içerisinde tüketicilerin beğenisine sunmuştu. 

1374399664_adsiz.png

Karşılaştırmanın devamına sonraki sayfalardan göz atabiliirsiniz.


İlk olarak telefonların ekranlarını ele alacak olursak; One mini daha yeni nesil bir LCD panel kullanması, inç başına düşen piksel yoğunluğu ve Gorilla Glass 3 sayesinde bu noktada rakibine üstünlük kurmaktadır. Sony’nin TFT LCD ekranı ise kullanıcılardan bir hayli eleştiri almaktadır. Japon üretici özellikle Xperia Z Ultra modeli akıllı telefonlarda başlattığı Triluminos teknolojisiyle görüntüleme noktasında önemli bir gelişme elde etti.

Telefonların işlemci güçlerine baktığımızda ise One mini’de yer alan Snapdragon 400 daha yeni bir mimari sunuyor. Ancak Xperia SP daha hızlı saat frekansı ile bu farkı kapatabilecek güçte. Bunun yanı sıra Xperia SP, Adreno 320 ile grafik birimi noktasında daha güçlü bir yapı sunmakta.

1374399922_htconemini.jpg

One mini’nin 4 ultrapiksel kamerası her ne kadar optik görüntü sabitleme teknolojisine sahip olmasa da, görüntü işleme çipi sayesinde, bunun yanı ultrapiksel sensörle daha net çekimler sağlayacaktır. Fotoğraf çözünürlüğünde ise Xperia SP’nin rakibinden daha önde olduğu belirtelim. Özellikle yakınlaştırma yapılan çekimler bu fark daha net anlaşılacaktır.

Yazılım noktasında One mini’nin daha dolu bir model olduğunu görüyoruz. Kullanıcı HTC Zoe uygulaması sayesinde eğlenceli videolar oluşturabilmenin yanı sıra Sıralı Çekim, Sürekli Gülüş ve Nesne Kaldırma, Değişebilen oynatma hızları ile ağır çekim video kaydetme gibi özel birçok çekim seçeneği sunuyor. Daha güncel bir Android sürümü ve kullanıcıların beğenisini kazanan Sense yine One mini’yi yazılım noktasında öne çıkaran detaylar. 

1374399979_6458556-xp.png

Her iki telefonda sistem bellekleri 1GB ancak dahili depolama biriminde One mini’nin 16GB’la önde olduğunu görüyoruz. Telefonun microSD kart desteği sunmaması dezavantaj bir durumken, Xperia SP ise 32GB’a kadar microSD kart desteği sunmaktadır.

Ağırlık ve boyut itibariyle One mini daha kompakt bir yapı sunarken, pil kapasitesinde ise Xperia SP rakibinin bir hayli önünde görünüyor. Xperia SP hatta One modelinden de daha yüksek bir pil sunmakta.

Son olarak telefonların fiyatlarını değerlendirdiğimizde ise, Xperia SP halihazırda ülkemizde 1.200-1.300 lira fiyat bandında satışta. One mini ise Avrupa’da 1.250 liradan ön siparişe açılırken, ülkemiz fiyatının ise 1.300-1.4000 lira seviyesinde olması bekleniyor.

1374400136_4.jpg1374400094_sonyxperiasp121559424863.jpg

Yorumlar
Misafir
Sadece bu durum değil, farklı bir okuyucunun yorumunu beğenmeyip hakaret edenler de yok değil. Ben teşekkür ederim. Burak Kaya
Cevapla
Misafir
Merhaba, yorumlarda hakaret olmadığı müddetçe tümünü yayınlıyoruz. Yorumunuzu tekrar alabilir miyiz. Burak Kaya
Cevapla
Misafir
Ancak kişiliği oturmamış kendini bilmez insanlar bu sitede hakaret içeren mesajlar yazabilir. çünkü çok güzel ve faydalı bir site . zaten benim mesajımda da böyle bir durum yoktu. Az önce de mesajımın geç de olsa yayınlandığını gördüm. ilginize teşekkürler.
Cevapla
Misafir
Burak bey. Birde şu bazı mesajlarımızın yayınlanmayışı konusuna açıklık getirirseniz ve ilgilenirseniz sevinirim. Örneğin bu konu hakkında dün gece yarısından sonra gönderdiğim yorum nedense yayınlanmadı.
Cevapla
Misafir
Xperia hayattır bariz hız farkı var :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.