Mobil

Huawei 30.000 TL’ye sattığı Mate Xs’ten zarar ediyormuş!

Akıllı telefon pazarının lider isimlerinden Huawei Türkiye’de 30.000 TL’ye sattığı Mate Xs’ten zarar ettiğini açıkladı. İşte detaylar.

Huawei 30.000 TL’ye sattığı Mate Xs’ten zarar ediyormuş!

Katlanabilir ekranlı telefon teknolojisinin önümüzdeki dönemde hayli popüler olacağı kesin. Fakat bu teknolojinin günümüz şartlarında hayli pahalı olduğu da inkar edilemez. Hali hazırda ülkemizde satılan iki farklı katlanabilir ekranlı telefon modeli bulunuyor. Galaxy Z Flip ve Huawei Mate Xs. Bu modellerden birisi de 14.500 TL’ye diğeri ise 30.000 TL’ye satılıyor. Yani ikisi de uçuk etiketlere sahip.

Huawei 30.000 TL’ye sattığı Mate Xs’ten zarar ediyormuş!

Böyle bakıldığında Huawei’nin 30.000 TL istediği telefondan muazzam kar yaptığını düşünebilirsiniz. Lakin durum pek de böyle değilmiş.

Huwaei ortalama 2400 dolardan sattığı Mate Xs’ten şimdiden 60 milyon dolar zarar etmiş. Yani Çinli üretici Mate Xs sattıkça zarar ediyor. Bu durumun temel nedeni telefonun geliştirilmesi için muazzam bir Ar-Ge bütçesi ayrılmış olması.

Malum katlanabilir ekran teknolojisi henüz çok yeni. Dolayısıyla bu teknolojinin öncüsü olmak bazı handikapları da beraberinde getiriyor.

Muhtemelen katlanabilir ekranlı akıllı telefon modelleri önümüzdeki dönemde ucuzlayacaktır. Fakat şimdilik bu uçuk etiketlere çok aldırış etmememiz gerekiyor.

Elbette şunu da es geçmemek lazım. Samsung sonuçta ekran tarafında dünyanın zirvesinde yer alan bir şirket. Haliyle maliyeti Huawei kadar yüksek olmayabilir. Lakin Çinli üretici ekran için 3. parti firmalarla çalışmak zorunda. Bu da maliyeti ve telefonun fiyatını arttırıyor.

Yorumlar
metin
30 kuruş vermem bu Nafile Telefona, hele gerkirse Tasarımcıcısını yakalayıp hapise Atın bu hain zihniyet.
Cevapla
Murat
Sattıkça zarar edemez senin anlatığın gibi ise durum . ARGE ayrıldı diye ilk yatırım maliyeti yüksektir sattıkça zarar azalır. Ne yazdığınız okumadan mı yayımlıyorsunuz.
Cevapla
Kerem
Katlanabilir teknoloji yeni geliştirme aşamasındaki Bi teknolojiyi satma o zaman kardeşim sonuçta kendin için geliştiriyorsun Satırsan da ağlama
Cevapla
aleyna baba
apple fiyatlarına laf eden androidçi ergenlere selamlar.
Cevapla
sema
huawei'ye 30000 verecek keriz sayısını yanlış hesapladıklarını kabul ettiler böylelikle .d
İsmail 61
Mal tabiki zarar edecek o telefonu yapmak ne kadar masraflı biliyormusun? Beyin olmayınca böyle oluyo seni süzme salak
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.