Mobil

Huawei bağımsızlığını ilan ediyor!

Huawei, son ABD yasaklarının ardından, kendi yonga seti tesisini kurmaya hazırlanıyor. Detaylar haberimizde.

Huawei bağımsızlığını ilan ediyor!

Çip tedariğine erişimi azaltan en son ABD yasağının ardından Huawei’nin operasyonları büyük zorluklarla karşı karşıya kaldı. Financial Times'a göre, Shenzhen şirketi şimdi, şirket içi Ar-Ge adına çalışacak ve yerel yönetim tarafından desteklenecek olan kendi yonga seti tesisini kuruyor.

Başlangıçta yalnızca 2007'de piyasaya sürülen 45nm yonga setlerini üretebilecek.

Huawei kendi yonga setlerini üretecek!

Bu yılın başlarında, Huawei'deki tüketici iş grubu CEO'su Richard Yu, şirketin artık kendi çiplerini üretemeyeceğini, yani ilk aşamadan başlamak zorunda olduğunu açıkladı. FT raporu, 28nm yonga setlerinin 2021'in sonunda üretileceğini söyledi. 2022'ye kadar Huawei, 5G baz istasyonu için faydalı olacak 20nm çipleri  üretebilecek.

Huawei, ABD teknolojisini kullanmayacak yeni bir çip fabrikası inşa ediyor

Çinli şirketin önümüzdeki birkaç yıl içinde yeni fabrikasından akıllı telefona layık çipler çıkma olasılığı çok düşük. Buna rağmen, son raporlar, Qualcomm'un bir lisans alabileceğini ve Çin devini tedarik edebileceğini gösteriyor.

Huawei'nin kendi yonga setini üretmesi demek bir anlamda bağımsızlığını da ilan etmesi anlamına geliyor. Bugün hiç bir akıllı telefon üreticisi kendi yongasını üretebilecek kapasiteye sahip değil.

Apple bile geliştirdiği yongaları TSMC tesislerinde üretiyor. Dolayısıyla Huawei bu hamlesiyle dışa bağımlılığını da büyük oranda bitirecektir.

Yorumlar
Samsung
Samsung kendi yonga setlerini üreten tek firma. Onu unutmuşsunuz. Huawei daha dünkü firma
Cevapla
Yüksel Gördü
Çok iyi oldu amerikan köpekleri ve samsung kendini bir halt zannetmesinler inşallah başarılı olurlar
Cevapla
Amersh
İyi tamam sende çin köpeği ol.
İzleyici
Samsung neden?
Smart🇹🇷
Huawei’nin işi gerçekten zor ama imkansız değil. Hem kendi işletim sistemini hem de kendi işlemcisini üretmek zorunda. Bu iş uzun ve çileli bir süreç. Asıl zor olanı sahip olduğu işletim sistemini yaygınlaştırmak ve kendi uygulama mağazasını diğerleri ile rekabet edebilir kılmak. Yani kendi ekosistemini kurmak. İlerleyen zaman bunu gösterecek.
Cevapla
Persian
Huawei app gallery her geçen gün ilerlliyor bu ayrıca kendisini en çok geliştiren firmalardan
emrullah
güle güle apple
Cevapla
Aly
başlık hatalı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.