Mobil

Huawei en çok telefon satan ikinci marka oldu

Son yıllarda atağa kalkan Çinli Huawei Apple'ı geride bırakarak ikinci en çok satan akıllı telefon markası olmayı başardı.

Huawei en çok telefon satan ikinci marka oldu

Yıllardır Samsung ve Apple arasında yaşanan rekabete üçüncü marka olarak dahil olan Huawei, Apple'ı geride bırakarak en çok telefon satan ikinci marka olmayı başardı. Araştırma şirketi IDC rakamlarına göre 2018 yılının ikinci çeyreğinde 54 milyon telefonu piyasaya süren Huawei, yüzde 15.8 ile markalar sıralamasında ikincilik koltuğuna oturmayı başardı. 2017 yılında piyasaya 38.5 milyon telefon süren markanın pazar payı geçen yıl yüzde 11 idi.

Bu yılın ikinci çeyreği itibariyle pazar payını yüzde 40.9 oranında artıran Huawei, Samsung'tan sonra dünyanın en fazla telefon satan markası oldu. 5 markanın yer aldığı listeye baktığımızda ise dördüncü ve beşinci sırada yine Çinli markalar Xiaomi ve Oppo yer alıyor. Çinli markaların bu yükselişi sadece Huawei ile sınırlı değil. Örneğin Xiaomi de yıllık bazda pazar payını yüzde 48.8 oranında artırdı. Oppo da ise bu rakam yüzde 5.1. Yani Oppo da artış diğer markalar kadar yüksek değil.

Honor markasının da katkısı var

Huawei'nin bu rakamlara ulaşmasında alt markası olan Honor'un da katkısı var. Zira satışlara bu markanın modellerinden gelen rakamlar da ekleniyor. Huawei hem satış adedi hem pazar payı anlamında ikincilik koltuğunu koruyor. Samsung satış adedi anlamında epey ileride olsa da pazar payı anlamında 5 puan civarında önde görünüyor. Apple ile Huawei arasında pek fazla bir fark yokken, dördüncü sırada yer alan Xiaomi de bu iki markanın oldukça altında. Görünen o ki Çinli markalar oldukça hızlı geliyor ve rakiplerini zorlamaya ve hatta piyasadan silmeye çalışıyor. 

Çinliler hızlı geliyor

Listeye baktığımızda Çinli markaların hızlı geldiği görülüyor. Zira 5 markanın üçü Çin merkezli. Others yani diğerleri içinde de muhtemelen Çinli markalar bulunuyor ancak listede şimdilik onlar isimleriyle bulunmuyor. Rakamların gösterdiği bilgi ise önümüzdeki yıllarda Çinli markaların üst sıraları daha da zorlayacağı oluyor. Yani 1-2 seneye kalmadan Çinli markalar Samsung'u koltuğundan edecek gibi görünüyor. Öte yandan gelir olarak baktığımızda telefon satışları Çinli markaların tekelinde olsa da gelir ve kârlılık anlamında Apple'ın hala rakiplerinin önünde olduğunu söyleyebiliriz. 

Yorumlar
Mahmutt
Her zaman dedim ve diyorum bu Çinliler gümbür gümbür geliyor, adamlar her alanı istila etmeye başladılar ve başarıyorlar da.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.