Mobil

Huawei: Google Servisleri'ne alternatif sunmak uzun yıllar alabilir

Google Servisleri'ne alternatif sunmaya hazırlanan Huawei'den önemli bir itiraf geldi.

Huawei: Google Servisleri'ne alternatif sunmak uzun yıllar alabilir

Geçtiğimiz aylarda yaşanan ABD-Çin gerilimi sonucunda Google Servisleri'ni kendi telefonlarında kullanma hakkını kaybeden Huawei'den alternatif üretmesinin yıllar süreceği itirafı geldi.

Huawei: Google Servisleri'ne alternatif sunmak uzun yıllar alabilir

Kendi işletim sistemi HarmonyOS'i (HongMeng) geliştiren marka, bunu Android alternatifi olarak sunmaya hazırlanıyor. Ancak Huawei'nin de fark ettiği gibi bunu yaygın hale getirmek ve Google'ın alternatifi olarak sunmak için yıllarca çalışmak gerekecek.

Konuyla ilgili açıklama Huawei'nin Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Joy Tan'dan geldi. Tan'a göre 'Android işletim sisteminin alternatifini geliştirmek yıllar alacak'. Bu gerçekten de doğru bir yorum. Zira mesele sadece geliştirmek değil. Bunları insanların kullanmasını sağlamak olduğu için Android alternatifi geliştirilse bile bunu tabana yaymak için uzun yıllar gerekiyor.

Bilindiği üzere artık telefonlarında Google Servisleri'ni kullanamayan Huawei son amiral gemisi modeli Mate 30 Pro'yu Türkiye pazarında satışa sunmadı. Bu modelin ne zaman Türkiye'ye geleceği de belirsiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.