Huawei HarmonyOS NEXT beta resmen başlatıldı

Huawei, HarmonyOS NEXT beta sürümünü resmen duyurdu. Bu yeni işletim sistemi, Android kökenlerinden tamamen ayrılarak Huawei'nin kendi yazılım çabalarının bir sonucu olarak öne çıkıyor. HDC 2023'te duyurulan bu sürüm, HDC 2024'te tanıtıldı.

Huawei HarmonyOS NEXT beta resmen başlatıldı

HarmonyOS NEXT, Android tabanlı ya da tam anlamıyla bir Linux sistemi değil. OpenHarmony üzerine kurulan ve mikro çekirdek tabanlı bir dağıtık işletim sistemi olan bu sürüm, HarmonyOS mikro çekirdeğine sahip. Yalnızca Ark Compiler ile Huawei Mobil Hizmetleri (HMS) Core desteğiyle yerel uygulamaları destekliyor. Bu nedenle, Android APK dosyaları ile uyumlu değil.

Kullanıcı arayüzü açısından HarmonyOS NEXT, tanıdık bir mobil işletim sistemi gibi görünse de alt yapısında tamamen yeni bir mimariye sahip. Huawei, bu yeni mimarinin genel performans verimliliğini %30 artıracağını, cihazlar arası bağlantı hızını üç katına çıkaracağını ve genel enerji tüketimini %20 azaltacağını vaat ediyor.

HarmonyOS NEXT'in öne çıkan özelliklerinden biri, yerel ve bulut olanaklarını birleştiren kesintisiz bir mimari sunması. Kullanıcılar, cihazlar arasında içerik paylaşımını veya uygulama bağlantılarını birkaç adımda ve kurulum süreci olmadan gerçekleştirebilecekler. Ayrıca, HarmonyOS NEXT, yapay zeka ile derinlemesine entegre edilmiştir. Görüntü oluşturma, yapay zeka ses onarımı ve konuşma veya görme sorunları olan insanlar için okuma yardımı gibi yerel özellikler içeriyor.

Multimedya konusunda da güçlü olan HarmonyOS NEXT, Ark Multimedya Motoru, Ark Grafik Motoru ve FFRT desteği sunuyor. Bu teknolojiler, oyunlar için PC düzeyinde ışın izleme vaat ediyor.

HarmonyOS NEXT, kullanıcılara yenilikçi özellikler ve gelişmiş bir performans sunarak, Huawei'nin yazılım alanındaki iddialı konumunu güçlendirmeyi hedefliyor. Anlaşılan yakın zamanda tamamen kendi işletim sistemine sahip Huawei akıllı telefonlar ile karşılaşacağız. Teknoloji gelişiyor ve firmalar bazı teknolojilere bağlılıklarından sıyrılmayı başarıyor. Huawei’de onlardan bir tane olacak.