Mobil

Huawei HarmonyOS nihayet geliyor! Şimdi Android düşünsün!

Huawei’nin beklenen işletim sistemi HarmonyOS nihayet kendini gösterdi. Android alternatifi işletim sistemi ile çok yakında tanışacağız.

Huawei HarmonyOS nihayet geliyor! Şimdi Android düşünsün!

Tarihler 2019 yılını gösterdiğinde Huawei dünya akıllı telefon pazarında Apple'ı geride bırakarak ikinci sıraya yerleşmişti. Huawei aynı zamanda geniş ölçekte hücresel baz istasyonları, yeni jenerasyon 5G kablosuz iletişim ağları kuran dev bir iletişim teknolojileri firmasıydı. Kurucusu olan Ren Zengfei de Çin'deki en güçlü iş adamı olarak kabul ediliyordu.

Huawei'nin son 10 yılda gerçekleştirdiği büyümenin arkasında Çin hükümeti olduğuna dair güçlü şüpheler taşıyan Washington, Huawei tarafından geliştirilen teknolojiler konusunda temkinli ve tedbirli bir politika izlenmesi gerektiğini düşünüyordu. Bu nedenle ABD hükümeti özellikle 5G teknolojisini baz alarak Huawei firması üzerinde ciddi baskılar kurmuş ve nihayetinde birçok ticari yasaklar ile firmanın pazardaki payını ciddi sekteye uğratmıştı.

Özellikle Mobil biriminde Huawei markası için Android işletim sistemi yasaklanıyor ve bazı modellerde artık bu sistemin çalışmayacağı hatta yeni modellerde yer almayacağı bildiriliyordu. İşte bu olumsuz gelişmeler neticesinde Huawei bir karar almış ve kendi işletim sistemi üzerinde çalışmalara başladığını açıklamıştı.

Huawei HarmonyOS ile çok güçlü geliyor

Tarihler Mayıs 2021’ gösterdiğinde Huawei HarmonyOS hakkında birçok haber yayınlandı. Bunlardan en önemlisi HarmonyOS işletim sisteminin 2 Haziran’da planlana bir lansman ile tanıtılacağı haberiydi. Beklen gün gelmişti. Yeni işletim sistemi için sızdırılmış bir görüntü ile bu bilgi doğrulandı.  

Haziran ayında Huawei MatePad Pro 2 ve Huawei Watch 3 iki ürün tanıtımı yapacak olan Huawei’nin bu ürünlerde de kullanılması muhtemel HarmonyOs işletim sisteminin lansmanını gerçekleştireceği bilgisi paylaşıldı.

HarmonyOS'un bazı TV ürünlerinde, bazı IoT cihazlarında testleri yapıldı ve kullanıldığı biliniyor. Fakat bu lansman ile artık bu yazılımın mobil ve tabletlerde Andorid alternatifi olarak kullanıma başlayacağı bildirildi.

2 Haziran geldiğinde HarmonyOS 2.0’ın Huawei P50 gibi telefonlarda nasıl çalışacağını ve nasıl görüneceğini test etmiş olacağız. Huawei, HarmonyOS işletim sistemini bu yıl itibari ile 400 milyona yakın cihazda kullanıma sürmeyi planlıyor.

Tahminin olarak güncellemeyi ilk alacak cihazların ise Huawei Mate 40, Mate 30, Mate X2 ve P40 serilerinin olacağı tahmin ediliyor. Bakalım bu yeni işletim sistemi ne kadar Android’e alternatif oluşturabilecek.

Yorumlar
Cihan
Böyle salak salak sayfaların gazına gelip Huawei aldım köpek gibi pişman oldum sattım ayrıca hiemony iş beş kuruş etmez bı işletim sistemi sakın böyle çıkarcı insanlarin lafına göre Huawei almayın su aptallari haber kaynağından çıkarıyorum
Cevapla
Hulki
Osmanlı sen ne dersin be, dünyada hangi teknoloji uretilirse üretilsin ABD de bulunan bir komisyondan patent almak zorunda. O patent devri de ortalama en az 3-4 hafta sürüyor ki bu süre 1-2 yıla kadar çıktığı da var 5-6 yıla kadar uzadığı da var. Yani ne ürün yaparsan yap, admlara göstermek mecburiyetindesin. O ürünün kopyası bir ABD bir de Avrupa bilişim geliştirme ülkesi Norveçte saklanır ve üretime geçmesi sağlanır. Yada üretime gecmese bile buralarda o ürünler bulunur. Yani ABD de dünyayı kendine bağlamış dolor her yerde hüküm sürüyor ve batması mümkün değil, kendinizi kandırmayın. Dünyanın çoğu ülkesinin altını d adamların elinde koruma altında (??) Teröristlerden koruyorlar altınları belli bir miktar karşılığında. O miktarda her 5 yılda güncelleniyor nedense !
Cevapla
OSMANLI
TÜRKİYEYEYE ANBARGO UYGULANIN ÇİNEDE RUSADA OLAN GİNE SANA OLACAK KAYBEDECEKSİN AMERİKA ÇÜNKİ SENDEN DAHA İYİSİNİ YAPIYORUZ YAPIYORLAR YAPACAĞIZ
Cevapla
Sağaaane
Fıkra gibisin hemde Nasrettin hoca fıkrası gibi
Mmet
Bir görüntü sızdırıldı sende çok güçlü olduğunu hemen anladın....aferin sana ...
Cevapla
Batuhan
Aslında tonla video sızdı ama keyfin bilir
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.