Huawei HarmonyOS nihayet geliyor! Şimdi Android düşünsün!

Huawei’nin beklenen işletim sistemi HarmonyOS nihayet kendini gösterdi. Android alternatifi işletim sistemi ile çok yakında tanışacağız.

Huawei HarmonyOS nihayet geliyor! Şimdi Android düşünsün!

Tarihler 2019 yılını gösterdiğinde Huawei dünya akıllı telefon pazarında Apple'ı geride bırakarak ikinci sıraya yerleşmişti. Huawei aynı zamanda geniş ölçekte hücresel baz istasyonları, yeni jenerasyon 5G kablosuz iletişim ağları kuran dev bir iletişim teknolojileri firmasıydı. Kurucusu olan Ren Zengfei de Çin'deki en güçlü iş adamı olarak kabul ediliyordu.

Huawei'nin son 10 yılda gerçekleştirdiği büyümenin arkasında Çin hükümeti olduğuna dair güçlü şüpheler taşıyan Washington, Huawei tarafından geliştirilen teknolojiler konusunda temkinli ve tedbirli bir politika izlenmesi gerektiğini düşünüyordu. Bu nedenle ABD hükümeti özellikle 5G teknolojisini baz alarak Huawei firması üzerinde ciddi baskılar kurmuş ve nihayetinde birçok ticari yasaklar ile firmanın pazardaki payını ciddi sekteye uğratmıştı.

Özellikle Mobil biriminde Huawei markası için Android işletim sistemi yasaklanıyor ve bazı modellerde artık bu sistemin çalışmayacağı hatta yeni modellerde yer almayacağı bildiriliyordu. İşte bu olumsuz gelişmeler neticesinde Huawei bir karar almış ve kendi işletim sistemi üzerinde çalışmalara başladığını açıklamıştı.

Huawei HarmonyOS ile çok güçlü geliyor

Tarihler Mayıs 2021’ gösterdiğinde Huawei HarmonyOS hakkında birçok haber yayınlandı. Bunlardan en önemlisi HarmonyOS işletim sisteminin 2 Haziran’da planlana bir lansman ile tanıtılacağı haberiydi. Beklen gün gelmişti. Yeni işletim sistemi için sızdırılmış bir görüntü ile bu bilgi doğrulandı.  

Haziran ayında Huawei MatePad Pro 2 ve Huawei Watch 3 iki ürün tanıtımı yapacak olan Huawei’nin bu ürünlerde de kullanılması muhtemel HarmonyOs işletim sisteminin lansmanını gerçekleştireceği bilgisi paylaşıldı.

Huawei HarmonyOS nihayet geliyor! Şimdi Android düşünsün! - Resim : 1

HarmonyOS'un bazı TV ürünlerinde, bazı IoT cihazlarında testleri yapıldı ve kullanıldığı biliniyor. Fakat bu lansman ile artık bu yazılımın mobil ve tabletlerde Andorid alternatifi olarak kullanıma başlayacağı bildirildi.

2 Haziran geldiğinde HarmonyOS 2.0’ın Huawei P50 gibi telefonlarda nasıl çalışacağını ve nasıl görüneceğini test etmiş olacağız. Huawei, HarmonyOS işletim sistemini bu yıl itibari ile 400 milyona yakın cihazda kullanıma sürmeyi planlıyor.

Tahminin olarak güncellemeyi ilk alacak cihazların ise Huawei Mate 40, Mate 30, Mate X2 ve P40 serilerinin olacağı tahmin ediliyor. Bakalım bu yeni işletim sistemi ne kadar Android’e alternatif oluşturabilecek.