Mobil

Huawei HarmonyOS ve Android karşı karşıya! Hangisi daha iyi?

Huawei'nin yeni işletim sistemi HarmonyOS ile Android tabanlı EMUI 11 yan yana videoda ortaya çıktı. Bakalım iki işletim sistemi arasındaki farklar neler?

Huawei HarmonyOS ve Android karşı karşıya! Hangisi daha iyi?

Huawei, Amerika'nın yaptırımlarından sonra kolları sıvamış ve kendi mobil işletim sistemi için çalışmalarına başlamıştı. HarmonyOS adını verdiği işletim sisteminin beta testlerine başlayan Huawei, bu zamana kadar büyük yol katetti. Huawei P50 ailesi ile nihai sürümü ile karşımıza çıkacak olan HarmonyOS bugün Android tabanlı Huawei'nin EMUI 11 arayüzü ile karşılaştırıldı.

HarmonyOS Android'den yavaş çalışıyor!

Videolu karşılaştırmada yan yana görünen iki işletim sistemi tasarımsal açıdan birbirini andırsa da HarmonyOS'teki farklar açıkça görünüyor. Hız konusunda ise Android hala bir tık daha hızlı. HarmonyOS'in Beta sürecinde olmasından dolayı Android'in gerisinde kaldığı düşünülüyor. Muhtemelen nihai sürümde uygulama açılışlarındaki fark azalacak.

Aşağıdaki videodan HarmonyOS ile EMUI 11 (Android) karşılaştırmasını izleyebilirsiniz.

HarmonyOS'in tasarımı ilk bakışta iOS'i andırıyor. Oldukça sadece animasyonlarda göze hoş gelen efektler kullanan Huawei, Android'e kısa sürede büyük bir rakip olacak gibi görünüyor. Özellikle geliştiricilere verdiği destek ve uygulama satımlarında geliştiriciye daha fazla pay ödeyen Huawei, Android geliştiricilerini de bünyesine çekmeyi başaracak.

Yonga seti üretimi konusunda yaptırımlardan dolayı şu sıralara dara düştüğü söylenen Huawei'nin, bir çözüm yolu bulması bekleniyor. Qualcomm ile görüşmelerine başlayan Huawei, Snapdragon 888'i Huawei P50 ailesinde kullanabilir.

Huawei P50'ye söz gelmişken, bu modelin Çin'de HarmonyOS ve Avrupa'da ise Android ile satışa sunulması bekleniyor. Türkiye'de de Android ile satılacak olan telefonda Huawei Mobil Servisleri kullanılacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.