Mobil

Huawei için işler iyiden iyiye zorlaşmaya başladı

Çinli teknoloji şirketi Huawei, Amerikan ambargosu yüzünden yeni işlemci üretmekte zorlanıyor. Eğer süreç böyle devam ederse, Huawei farklı firmalara muhtaç olabilir.

Huawei için işler iyiden iyiye zorlaşmaya başladı

Çinli teknoloji devi Huawei için zor günler geride kaldı, şimdi sırada daha zor günler var diyebiliriz. İlk defa 2019 yılında karşılaştığı Amerika Birleşik Devletleri ambargosu sonrası sıkıntı çekmeye başlayan Huawei, tek başına adeta tüm teknoloji dünyasına karşı savaşıyor.

Öyle ki söz konusu ambargo öncesinde kendi işlemcisi olan Kirin’i geliştiren ve bu yonga seti sayesinde bir taraftan akıllı telefonlarında kullanacağı işlemcilere ilişkin herhangi bir sorun yaşamamayı garantilerken, diğer taraftan ise sektörü besleme niyetini geliştiren şirket, şimdilerde o günlerini mumla arıyor.

Huawei için işler iyiden iyiye zorlaşmaya başladı

Her ne kadar Huawei yaptırımları dediğimiz zaman akla ilk gelen şey şirketin Google ekosisteminin dışına itilmesi olsa da aslında durum bundan çok daha vahim. Huawei evet kendi yonga setini yani Kirin işlemcilerini üretiyordu ancak bunu kendi fabrikalarında değil TSMC aracılığıyla yapıyordu. İşte Amerika Birleşik Devletleri’nin Huawei’ye uyguladığı ambargo burada da devreye girdi ve Çinli şirket ile TSMC arasındaki ortaklık sona erdi.

İyice köşeye sıkışmaya başlayan ve elindeki Kirin stokları da tükenme noktasına gelen Huawei, çareyi Qualcomm’a sarılmakta buldu. Son birkaç modelini Qualcomm tarafından üretilen Snapdragon modelleri üzerine kurgulayan Huawei’nin bu duruma bir süre daha müsaade edeceği ve sonrasında ise yeniden Kirin yonga setine dönüş yapmak isteyeceği düşünülüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.