Mobil

Huawei işletim sistemi geliştiriyor

Ortaya atılan iddialara göre Çinli Huawei kendi mobil işletim sistemini geliştiriyor.

Huawei işletim sistemi geliştiriyor

Son aylarda ABD ve Çin arasında yaşanan gerginlik ticari boyuta da sıçramıştı. Özellikle ABD pazarında satış yapan Çinli firmalar bazı ambargolara maruz kaldılar. Bunun en yakın örneği Çinli ZTE'nin başına geldi. ABD Ticaret Bakanlığı tarafından 7 yıl boyunca ülkedeki şirketlerden elektronik komponent alması yasaklanan ZTE şimdi ne yapacağını düşünüyor. Zira bu ambargonun bir sonraki adımı Android işletim sistemine sıçrayabilir. Bu ZTE için büyük bir tehlike zira firmanın akıllı telefonlarında ABD merkezli Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi bulunuyor.

Benzer ambargolar Çinli Huawei için de uygulanıyor. Birçok cihazı ABD'de satılamayan marka ilerleyen yıllarda ZTE'ye uygulanan ambargonun bir benzeri ile karşı karşıya kalma durumunda kullanmak üzere bir işletim sistemi geliştiriyor. Firmaya yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre Android alternatifi bu işletim sistemi üzerinde 2012 yılından bu yana çalışan Huawei, epey bir yol katetti. Her ne kadar geliştirilen işletim sistemi Android kadar iyi olmasa da olası bir ambargo sonucu kullanılabilecek bir altyapı sunuyor.

Ancak konu mobil işletim sistemi olduğunda ana sorun geliştirmek değil. Bir uygulama ekosistemi oluşturmak çok daha önemli bir konu. Örneğin Microsoft geçtiğimiz yıllarda Windows Mobile ile kendi işletim sistemini geliştirmişti. Ancak uygulama ekosistemi oluşturamadığı için bu girişim hüsranla sonuçlandı. Benzer şekilde Samsung'un da Tizen isimli bir mobil işletim sistemi bulunuyor. Bazı akıllı saatlerinde bu işletim sistemini kullanan Samsung, Tizen etrafında bir ekosistem kurmaya çalışmadı.

Huawei zor durumda kalırsa elbette bu işletim sistemini kullanacaktır. Ancak işletim sistemini yaygın hale getirmek o kadar kolay değil ve uygulama desteği olmadan başarılı olmak da mümkün değil.

Yorumlar
Apple
7 senedir apple kullaniyorum en son arabami sattim öyle aldim varimi yoğumu satarim yeter ki abd kazansin
Cevapla
Apple Çöp
Apple çöp sadece markası para ediyor.Teknik özellik olarak hiç iyi ürünleri yok.. Samsung daha iyi apple'dan,bu arada abd'nin amk..
Çakma Apple
Sen yanlış biliyon. Arabayı satıp yağcılık yapanları ABD vatandaşı yapmıyorlar. :))
Smart
Bu durumun Samsung da Huawei de farkında. Bu yüzden kendi işletim sistemlerini geliştiriyorlar. Başlangıçta işletim sistemi olarak bedava olan androidi seçmek maliyet açısından son derece cazipti. Ama sosyal medya devlerinde olduğu gibi yeryüzünde en yaygın olan 2 iletişim sisteminin sahibi olan firmaların merkezi de ABD’de. Bilişim çağının merkez üssü ABD anlayacağınız. Politik veya ekonomik bir gerginlikte bu durumun ne kadar kritik bir önemi olduğu daha net ortaya çıkıyor. Bu alandaki tekelleşmeler başka ülke yararlanıcıları üzerinde ekonomik ve siyasi bir baskı aracı olarak kullanılabiliyor.
Cevapla
Smart
Evet, zor olan işletim sistemi oluşturmak değil. Zor olan bu işletim sistemini uygulamacıların üzerinden yaygınlaştırıp bir ekosistem oluşturmak. Windows mobile, Blackberry gibi çok çok daha güçlü alt yapısı olan işletim sistemleri, uygulamacıların yeterli ilgisine ulaşamadığı İçin varlıklarını sonlandırdılar.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.