Mobil

Huawei Mate 20 Pro ile sağlık fonksiyonlarını izleme

Bu makalemizde Huawei Mate 20 Pro üzerinde bulunan aynı isimli uygulama ile sağlık fonksiyonlarını izleme özelliklerine göz atıyoruz.


Gelişen teknoloji sayesinde telefonlar artık kişisel asistanımız haline geldi. Arık birçok günlük faaliyetimizi telefonlar üzerinden takip edebiliyoruz. Bu takip ettiğimiz faaliyetler arasında yer alan sağlık takibi de birçok kullanıcı için önemli bir konu. Huawei Mate 20 Pro ve diğer birçok Huawei modelinde yer alan Sağlık uygulaması bize bu konuda önemli faydalar sağlıyor. Gelin bu uygulamanın detaylarına bakalım:

Huawei Mate 20 Pro Sağlık izleme

Mate 20 Pro ile standart olarak yüklü gelen bir uygulama olan Sağlık uygulaması bize bir dizi egzersiz ya da faaliyeti takip etmeyi sağlıyor. Uygulamayı ilk kez açtığınızda Yaş, Kilo ve boy gibi bazı bilgiler girmeniz gerekiyor. Bunların girilmesi önemli zira bu değerler ilerde karşılaştırma için kullanılacak. O bakımdan doğru bir şekilde girmenizi öneriyorum. Biz Sağlık uygulamasının 9.0.3.362 kodlu sürümünü kullandık ve bütün ekran görüntülerimizi bu sürüm üzerinden aldık.

Huawei Mate 20 Pro ile adım sayma

Uygulamanın takibini yaptığı ilk sportif faaliyet adım saymak. Zaten uygulamayı açtığınızda ve kullanmaya başladığınızda otomatik olarak adım takibi yapmaya başlıyor. Ayrıca bu adım bilgilerini kilit ekranında da (gerekli ayarları kapatmazsanız) yapıyor. Atılan adımları, günlük, haftalık, aylık ve yıllık periyodlarla görebiliyorsunuz. Günlük takip yaptığınızda hangi saat aralıklarında yürüdüğünüzü de görebiliyorsunuz. Ayrıca bu bilgileri başka uygulamalarla paylaşmanız da (otomatik ekran görüntüsü alınarak) mümkün oluyor. Adım sayfa özelliklerini gösteren ekranda Koşma, Yürüme ve Tırmanma gibi faaliyetler de görülüyor. Yani eğer koşma dışında bu iki faaliyette de bulunursanız uygulama bunları da kayıt ediyor.

Adım sayma uygulaması attığınız adımın mesafe ölçüsü biriminden değerini de gösteriyor. Ayrıca kaç kalori yaktığınızı da yine Sağlık uygulaması üzerinden kontrol edebiliyorsunuz.

Öte yandan adım sayma için günlük hedef de koyabiliyorsunuz. Günlük hedef standart olarak 10 bin adım şeklinde belirlenmiş. İsterseniz bu hedefi artırmak ya da azaltmak mümkün. Adım sayınızı tamamladığınızda uygulama size haber de veriyor. Benzer bir hedef kilo için de var. Bu hedef standart olarak girdiğiniz kilonuz oluyor ama onu da artırıp azaltmak sizin elinizde.

Uygulama üzerinden Otomatik Takip ayarı ile Otomatik izlemeyi GPS üzerinden yapabiliyorsunuz. Ancak bu işlem pil ömrünü tükettiği için biraz dikkatli kullanmak gerekiyor.

Huawei Mate 20 Pro Sağlık uygulaması çeşitli egzersizlerin takibi

Sağlık uygulaması üzerinden Koşma (İç Mekan ya da Dış Mekan), Yürüme, Bisiklete binme ve Antrenmanlı olmak üzere farklı egzersiz takipleri de yapılabiliyor. Burada 5 km, 10 km, Yarı-maraton ve maraton antrenman Koşu Planları yer alıyor. Burada bir koşu ya da egzersiz planı seçerek antrenmanlara başlıyorsunuz. Ayrıca yine bu menü üzerinden daha önce yaptığınız antrenmanları görebiliyorsunuz. Bu menü altında oldukça detaylı bir program çıkarabiliyorsunuz. Mesela haftada kaç kez koşacağınız, Bu koşuların haftanın hangi günleri olacağı gibi bilgiler sisteme girilebiliyor. Ayrıca kişisel rekor ve yarış hazırlığı gibi ayarlar da bulunuyor. Burada yarış tarihini ya da rekor derecelerini girebiliyorsunuz.


Uyku, Kilo ve Nabız takibi

Huawei Mate 20 Pro'da bulunan Sağlık uygulaması bazı ek özelliklere de sahip. Ancak bu ek özellikleri kullanabilmek için bazı ek aksesuarlara da ihtiyacınız var. Mesele benim Huawei Band 2 Pro akıllı bilekliğim olduğu için uygulama ile senkronizasyon yaptığımda Uyku ve Nabız gibi sağlık verilerini de takip edebiliyor hale geldim. Uygulama ve akıllı bileklik Uyku verilerini en ince detayına kadar takip ediyor. Gece uykusunda kaç saat uyudunuz, hangi saat aralığında derin uykudasınız, hangi saat aralığında hafif uykudasınız tüm bu bilgileri uygulama üzerinden görebiliyorsunuz. Uyku verileri de aynen adım verileri gibi Günlük, Haftalık, Ay ve Yıllık olarak görüntülenebiliyor. Ayrıca uyku kalitenize puan da veren uygulama nasıl uyuduğunuzu söylüyor.

Benzer bir durum nabız içinde geçerli. Hızlı bir şekilde kalp ritmini ölçen bileklik size kalp atış hızınızı söylüyor.

Huawei Mate 20 Pro'da bulunan Sağlık uygulaması sunduğu özellikler ve otomatik olarak adım takip etme özelliği ile başarılı bir çözüm. Sağlık konusunda beklentisi olanlar ve günlük faaliyetlerini takip etmek isteyenler için önerebileceğim bir çözüm. Uygulamaya ek kullanacağınız akıllı bileklik ya da akıllı saat gibi donanım çözümlerinin de uygulamanın kabiliyetlerini artırdığını belirtmek isterim.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.