Mobil

Huawei Mate 20 Pro kamerası neler sunuyor?

Huawei Mate 20 Pro üç modüllü kamerası ile fotoğraf konusunda oldukça iddialı bir cep telefonu. Bu telefonun kamerasına daha detaylı bakıyoruz.

Huawei Mate 20 Pro kamerası neler sunuyor?

Huawei tarafından 16 Ekim'de Londra'da düzenlenen bir etkinlikte tanıtılan Mate 20 ailesinin büyük üyesi Mate 20 Pro, üç modüllü bir kameraya sahip. Bu kamera sektörde pek görülmeyen bazı özellikler sunuyor. Gelin bunların detaylarına bakalım.

Huawei Mate 20 Pro kamerasına bakıyoruz

Tanıtılmadan önce bilgileri internete düşen Mate 20 Pro cep telefonunda üç kamera modülü olacağı biliniyordu. Üç farklı kameradan oluşan bu modül telefonun fotoğraf ve video fonksiyonlarını üst düzeyde tutmak için geliştirilmiş. Huawei'nin bu en yeni modelinin kameralarında kullanılan objektifler daha önceden de olduğu gibi Leica işbirliği ile geliştirilmiş. Objektif konusunda uzman olan markanın görüntü kalitesine büyük katkı sağladığı bir gerçek. 

Bu üçlü kamera modülünde yer alan ana kameramız P20 Pro'dan alınma 40 Megapiksel çözünürlük sunan f1.8 diyafram açıklığı, 1/1.7 inç sensör boyutu ve 27 mm odak uzaklığı sunan bir modül.

İkinci kamera ise 20 Megapiksel çözünürlük sunuyor ve f/2.2 diyafram, 1/2.7 inç sensör boyutu ve 16 mm odak uzaklığı sunan ultra genişaçı.

Üçüncü ve son kamera ise 8 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Bu kameranın diyafram açıklığı ise f2.4. Sensör boyutu 1/4 inç olan bu son kamera da 3X optik zoom özelliği sunuyor.

Huawei Mate 20 Pro 3X optik zooma sahip

Telefonu rakiplerinden ayıran en önemli farklardan biri 3X optik zoom sunması. 16 mm geniş açı ile 80 mm telefoto kameraların birleşimi bize 3X optik zoom yapabilme imkanı veriyor. Bu da uzaktaki konuları neredeyse zoom bir objektif gibi yakına getirebileceğimiz anlamına geliyor. Optik zoom daha önce de cep telefonlarında kulanılan bir teknolojiydi ama yaygın kullanım genelde 2X kadar oluyordu.

Pek tasviye etmem ama bu optik zooma dijital de eklendiğinde normalde 16-80 mm olan odak uzaklığı aralığı 16-270 mm'ye çıkıyor. Ama tabi dijital zoom yani dijital yakınlaştırmanın optik kadar iyi olmayacağını belirteyim.

Huawei Mate 20 Pro 2.5 cm'den makro çekim yapabiliyor

Cep telefonun önemli bir özelliği ise 2.5 cm mesafeye kadar makro çekim yapabiliyor olması. Birçok amiral gemisi telefonda bulunmayan bu özellik telefonun kamerasını adeta makro objektif takılı bir SLR ya da aynasız fotoğraf makinesine çeviriyor. Bu anlamda Huaewi'nin önemli bir iş başardığını söyleyebiliriz.

Huawei Mate 20 Pro 51.200 ISO değerine sahip

Cep telefonun ulaşabildiği maksimum ISO değeri ise 51.200 gibi çoğu fotoğraf makinesinde bile bulunmayan bir rakam. Elbette bu rakamı kullandığınızda fotoğraf kalitesi epey düşecektir. Ancak günü kurtarma, iş görme anlamında çok işe yarayacağını söyleyebilirim.

Öte yandan benzer amiral gemilerinde olduğu gibi RAW çekim özelliği bulunan Huawei Mate 20 Pro'da bu formatı kullanarak birçok düzenlemenin de yapılabileceğini söyleyebilirim.

Video konusuna geldiğimizde ise Huawei'nin bu alanda hala alacağı yolun olduğu görülüyor. Mate 20 Pro ana kamerası benzer amiral gemilerinin aksine 4K 30 fps (rakiplerin çoğu 60 fps sunuyor) çözünürlük sunuyor.

Telefonun ön kamerası ile 24 Megapiksel çözünürlüğe sahip ve diyafram açıklığı da f/2.0. Bu ön kameranın odak uzaklığı ise 26 mm. Ön kamera saniyede 30 kare Full HD video kayıt edebiliyor.

Huawei, P20 Pro ile epey yukarıya taşıdığı fotoğraf konusundaki iddiasını Mate 20 Pro modeli ile daha da ileri götürecek gibi görünüyor. Video konusunda ise biraz daha çalışması gereken markanın bu en yeni modelinin kamera yeteneklerini önümüzdeki günlerde özel olarak değerlendireceğimizin altını çizelim.

Yorumlar
Cankancan Balbalaci
Mükemmel kalite
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.