Mobil

Huawei Mate 20 Pro pil ömrü ve hızlı şarj

Bu yazımızda Huawei Mate 20 Pro cep telefonunun pil ömrü ve hızlı şarj özelliğine göz atıyoruz.


Artık hayatımızın en önemli teknolojik cihazlarından biri olan telefonların pil ömrü gerçekten önemli bir konu haline geldi. Zira birçok işimizi gören bu minik yardımcılarımızın bizi yarı yolda bırakmaması ve uzun bir pil ömrü sunması beklentilerimiz arasında yer alıyor.

Huawei Mate 20 Pro pil ömrü ve hızlı şarj

Bir süredir kullandığım Huawei Mate 20 Pro bu konuda başarılı bir telefon. Öncelikle telefonun pil kapasitesinin 4200 mAh olduğunu belirteyim. Yani ortalamanın üzerinde bir pil büyüklüğüne sahip bir telefon Mate 20 Pro. Peki bu pilin günlük kullanımdaki karşılığı ne oluyor? Bu sorunun yanıtını ise birkaç farklı şekilde vereyim:

Birinci örneğim bir uçak yolculuğundan. Uçak moduna alıp bindiğim kıtalararası bir yolculukta yüzde 100 olan pil ömrü ortalama 1.5 saat uzunluktaki iki ifilm izledikten sonra yüzde 74'e indi. İkinci örneğim ise günlük kullanımdan. Sabah 08:30'da yüzde 100 doldurup yola çıktığım telefon saat 12:52 olduğunda yüzde 89 şarj gösteriyordu. Her iki örnek de kabaca bir fikir verecektir size ama telefonun pili adeta bitmiyor. Günlük ihtiyaçlarımızın tamamını karşılayan telefon bu anlamda bizden tam puan alıyor.

Zaten bu telefonun incelemesinde de anlattığımız gibi sentetik testlerde de bu pil yüksek bir değer verdi ve

Huawei Mate 20 Pro kablolu hızlı şarj

Telefonun bir diğer özelliği ise (bizim daha önce de test ettiğimiz) hızlı şarj. Telefon kutusundan çıkan 40 Watt adaptör ile hızlı şarjı destekliyor. Firmanın yaptığı açıklamalara göre telefon bu adaptörle 30 dakika içinde yüzde 70 oranında şarj olabiliyor. Yine firmanın rakamlarına göre telefonun sıfırdan yüzde 100 şarja ulaşması için 68 dakika gerekiyor.

tabi resmi rakamlarla yetinmediğimiz için bu değerleri ayrıca ölçtük. Telefon bizim yaptığımız ölçümlerde 30 dakikada yüzde 76, 54 dakikada da yüzde 100 oranında şarj oldu. Yani Huawei'nin verdiği değerlerden daha iyi rakamlar bulduk.

Bu hızlı şarj konusu önemli zira telefonu şarj etmeye vaktiniz olmadığı bir ortamda 5-10 dakikalık bir şarj bile size uzun süreli bir kullanım sunuyor. Bunu da test ettiğimiz için rakamlarla konuşmamız gerekirse telefon 5 dakikada sıfırdan yüzde 14, 15 dakikada ise yüzde 40 oranında şarj olabiliyor.

Telefonun hızlı şarj özelliklerini ölçtüğümüz videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

Huawei Mate 20 Pro kablosuz hızlı şarj

Telefon sadece kablolu değil aynı zamanda kablosuz şarjı da destekliyor. 15 Watt gücünde kablosuz şarjı destekleyen telefon bu sayede kablosuz olarak da hızlı bir şarj imkanı sunuyor. Elbette bu işlem için hızlı şarj destekli bir şarj istasyonuna ihtiyacınız var.

Huawei Mate 20 Pro'nın hem hızlı şarj olması hem de pil ömrünün uzun olması biz kullanıcılar için fayda sağlayan iki özellik. Ayrıca kablosuz şarj özelliğinin de hızlı olması bir diğer önemli artısı. 

Yorumlar
Ayhan
Hızlı şarj özelliği çok iyi. Onun dışında bakacak olursak. İlk çıktığında (2014 sonu) Lenovo Vipe P1 (M Değil) : İlk aldığımda 8 gün günlük kullanımda, 3 adet film (Yüzüklerin efendisi gala gösterimleri) izlediğimde, %46 durumuna geliyordu. Şu an günlük kullanım da 3 net gün gidiyor. Lenovo P2 (İlk satış günü alındı.) 11 gün günlük kullanımda, 5 adet peş peşe(Uzun yolda) film izledim. %51 şarj. Şu an günlük kullanımda 7 gün gidiyor. Her iki cihazımdan da çok memnunum. Mate 20, 15 dakikada %89 görmüş olarak okudum başka başlıklarda. Benim cihazlarım, 30 dakikada %76 doluyor. Vipe P1'in iPhone X 'i şarj ettiğini test ettim. Ne kadar hızlı şarj ettiğine değilde, kullanımda ne kadar gidiyor ona bakın. Bir karikatür vardı. Akıllı telefon mu aldık, yoksa prize kiracı mı olduk? :)
Cevapla
Burhan
Huawei azcık düzgün iki telefon yaptı günlerce konuşuluyor olay bu yanii Aslında yeni bişey yok yani. Tekerleği yeniden icat etmiş gibi konuşuluyor işte. Hızlı şarj konusunda one plus, samsung vb. bazı modelleri var örnek gösterilecek ama günlerdir huawei ye takılı kaldınız malesef...
Cevapla
Tarafsız
s7 edge"de bu özellikler var hemde 2016 yılından beri Huawei gibi günlerce anlatmadınız,huawei tanıtımını yapın diye ücretmi veriyor yoksa telefonmu veriyor anlamadım sizin siteye ne zaman girsem huawei tanıtımından başka telefon tanıtmıyorsunuz.
Cevapla
yavuz
Aynen katılıyorum
Ari
İnternet Kullanırken Şarjı Ne Kadar Dayanıyor? En önemlisini atlamışsınız 😃 İnternet kullanmadan film izlemek zaten pili fazla yemiyor 😁
Cevapla
objektif
azcıkta başka telefonları böyle ayrıntılı inceleseniz memnun oluruz...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.