Mobil

Huawei Mate X ve Samsung Galaxy Fold karşı karşıya!

Katlanabilir iki telefon olan Huawei Mate X ve Samsung Galaxy Fold modellerinin özelliklerini karşılaştırdık. İşte katlanabilir iki amiral gemisi cep telefonu.

Huawei Mate X ve Samsung Galaxy Fold karşı karşıya!

Cep telefonlarında günümüzde rekabet konusu katlanabilir olmaları. İrili ufaklı birçok firma katlanabilir telefon ve teknolojileri konusunda yatırım yapıyor. Bunlardan ikisi olan Samsung ve Huwaei, önümüzdeki aylarda yeni modellerini piyasaya sürecekler. Samsung'un 20 Şubat'ta tanıttığı Galaxy Fold ile Huawei'nin 23 Şubat'ta tanıttığı Mate X katlanabilir iki telefon modeli. Bir aksilik olmazsa hemen hemen aynı tarihlerde satışa sunulacak bu iki telefon üst düzey bir çok özellik taşıyor olmasına rağmen aralarında önemli farklar da var.

Huawei Mate X ve Samsung Galaxy Fold karşılaştırdık

Öncelikle her iki telefonda katlanabilir bir mekanizmaya sahip olsa da Samsung ve Huawei katlama konsunda farklı düşünüyor. Samsung kitap gibi katlamanın daha uygun olduğunu düşünerek bu tarzda bir telefon geliştirmiş. Yani Galaxy Fold aynen bir kitap gibi katlanıyor ve telefonun ekranı içeride kalıyor. Huawei Mate X ise dışarı doğru katlanıyor. Yani telefon katlandığında ekranı dışarı doğru bakıyor. Yani iki telefon da katlanıyor olsa da yöntemleri farklı.

Huawei Mate X katlama mekanizması için 1000 farklı parçadan oluşan bir sistem geliştirdiklerini açıkladı. Yani oldukça kompleks bir mekanizma var telefonun katlanma bölgesinde. Ortadan ikiye katlanan Huawei Mate X kapandığında da 6.6 inçlik güzel bir telefon haline geliyor. Ancak Samsung Galaxy Fold kapalı iken eski nesil kalın çerçeveli bir telefon görümü sunuyor.

Galaxy Fold katlandığında ön yüzde 4.6 inçlik ikinci bir ekran ortaya çıkıyor. Çerçevesi çok kalın olan bu ekranın küçük olduğunu ve pek de pratik görünmediğini söyleyebiliriz. Anladığınız üzere Mate X'ten farklı olarak Galaxy Fold iki ekranlı bir telefon. Hem ön yüzünde hem de arka yüzünde ekran bulunuyor. Ayrıca Galaxy Fold açıkken ekranın sağ köşesinde büyük bir çentik bulunuyor. Bu çentik telefonun açık halinin ön kameralarını gizlemek için kullanılıyor. Bu çentiğin çok büyük olduğunu belirtelim. Mate X'te ise tek bir ekran var ve ekran dışarı doğru katlanarak kullanılıyor.

Samsung Galaxy Fold ve Huawei Mate X işlemcileri


Her iki telefonun işlemcilerini karşılaştıracak olursak Samsung cephesinde karşımıza Snapdragon 855 yer alırken Huawei Mate X cephesinde ise kirin 980 işlemci bizleri karşılıyor. İki işlemcinin gücü de birbirine yakın olsa da sentetik testlerde Snapdragon 855 biraz daha yüksek puan alıyor.

Performans tarafına baktığımızda ise Mate X 8 GB RAM ile gelirken, Galaxy Fold'da bu değer 12 GB.Her iki telefonun da depolama kapasitesi 512 GB. Mate X kendi geliştirdiği Baloong 5000 çipi ile 5G desteği sunarken Galaxy Fold'un açıklanan özellikleri arasında 5G bulunmuyor.

Samsung Galaxy Fold ve Huawei Mate X kameraları

Kamera tarafına bakacak olursak Samsung Galaxy Fold tam 6 kamerası ile fark atıyor. Açık halinin arka yüzünde 12 + 12 +16 MMP olmak üzere üçlü kamera sistemi bulunan Galaxy Fold'da bu kameralar sırasıyla ana, tele foto ve ultra geniş açı özelliği sunuyor. Açık halinin ön tarafında ise (ki burada büyük bir çentik var) 10 + 8 MP kamera yer alıyor. Burada ikinci kamera alan derinliği için kullanılıyor. Ayrıca telefonun kapalı halinin ön kamerası da bulunuyor. Bu kamera da 10 MP çözünürlükle geliyor.

Huawei Mate X ise toplamda 4 kamera ile geliyor. Bunlar da 40 + 16 + 8 MP ve bir adet ToF kamerası. Bu kameralar sırasıyla ana, ultra geniş açı ve tele foto işlevine sahip. Dördüncü kamera olan ToF ise Time of Flight kamerası olarak biliniyor ve 3 boyutlu görsel oluşturma ile Artırılmış Gerçeklik için kullanılıyor. Mate X'de çentik olmadığı ve telefon dışa doğru katlandığı için selfie yani özçekim kamerası bulunmuyor. Ancak telefon dışarı doğru katlandığında ana kameralar aynı zamanda kendinizi çekmek için de kullanılıyor. Yani özçekim kamerasına gerek kalmıyor.

Her iki telefonun kameralarına baktığımızda Mate X'in Mate 20 Pro'nun kamerasını kullandığını görüyoruz. Galaxy Fold ise Samsung Galaxy S10 ve S10+ modellerinde kullanılan kamera sistemini tercih ediyor. Bu modellerin kameraları yapılan birçok testte en iyi puanları aldığından katlanabilir telefonların kameralarının kötü olmasını beklemiyoruz.

Samsung Galaxy Fold ve Huawei Mate X pil karşılaştırması

Telefonların pil kapasiteleri de birbirlerine çok yakın: Galaxy Fold'da 4380 mAh pil kullanılırken, Mate X'te bu değer 4500 mAh. Her iki telefon da Li İyon yerine Li Polimer pil kullanıyor. Bu pillerin açıklanan şarj sürelerine bakacak olursak Mate X'te 55 Watt hızlı şarj teknolojisi bulunuyor. Huawei telefonun 30 dakika içinde yüzde 80'e kadar şarj olacağı bilgisini de veriyor. Galaxy Fold ise 18 Watt hızlı şarj teknolojisi kullanılıyor. Bu modelin ne kadar hızlı şarj olduğunu dair bir bilgi ise bulunmuyor.

Huawei Mate X katlandığında böyle görünüyor.
Huawei Mate X katlandığında böyle görünüyor

Samsung Galaxy Fold ve Huawei Mate X fiyatları

Her iki katlanabilir telefonun fiyatı birbirine çok yakın. Samsung, Galaxy Fold için 2000 Euro'luk bir fiyat etiketi koyarken, Huawei ise Mate X için 2299 Euro istiyor. Her iki telefonun fiyatının yüksek olduğu bir gerçek. Ancak yeni geliştirilen her teknolojide olduğu gibi katlanabilir telefonlar da ilk etapta pahalı olacak. Bu yüzden bu iki model de yüksek bir fiyattan satışa sunuluyor. Uzun vadede bu tarz telefonların fiyatlarının düşmesini bekleyebiliriz.

Sonuç olarak Galaxy Fold iki ekranlı, Mate X ise tek ekranlı katlanabilir telefonlar. Galaxy Fold'un ikinci ekranı kalın çerçevesi ile biraz kaba duruyor. Mate X ise katlandığında oluşan 6.6 inç ekranı ile daha makul bir telefon deneyimi sunuyor. Her iki modelin de Türkiye pazarında bu yılın ikinci çeyreğinde sonra satışa sunulacağını tahmin ediyoruz.

MWC fuarında görüp uzaktan da olsa videosunu çektiğimiz Huawei Mate X ile ilgili yorumlarımızı aşağıda izleyebilirsiniz: 

 

Yine MWC fuarında görüp uzaktan da olsa videosunu çektiğimiz Samsung Galaxy Fold ile ilgili yorumlarımızı aşağıda izleyebilirsiniz: 

Peki siz bu iki ürün hakkında ne düşünüyorsunuz? Katlanabilir telefonların geleceği var mı? Sizce kullanışlı mı bu cihazlar? Düşüncelerinizi bizimle aşağıdaki yorum bölümünde paylaşmayı unutmayın. 

Bu yıl 25-28 Şubat tarihleri arasında İspanya'nın Barselona şehrinde düzenlenen MWC 2019 etkinliğini yerinde takip ettik. En güncel haber, video ve içerikler için MWC 2019 sayfamızı takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar
misafir
bi samsung kullanicisi olarak. huawei daha iyi is cikarmis!
Cevapla
Sss
Huawei level atlamış gerçek katlanır telefon bu işte..
Cevapla
Rehisbay17
Yazıdan da anlaşılacağı üzere, amiyane tabirle; Samsung katlanabilir yapmamış. İki farklı ekranı menteşe ile tutturup piyasaya sürmüş. Huawei ise tek ekran üzerinden katlama teknolojisini geliştirip piyasaya sürmüş. Yani iki telefon aynı kulvarda dans etmiyor. Karşılaştırmaya bile gerek yok.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.