Mobil

Huawei P30 Pro kamerası neler sunuyor?

Yeni tanıtılan Huwaei P30 Pro kamera anlamında çıtayı yükselten bir cep telefonu oldu. Yeni modelin kamera detaylarına göz atıyoruz.

Huawei P30 Pro kamerası neler sunuyor?

Konu kamera olduğunuz günümüz telefonları içinde en öne çıkan marka Huawei haline geldi. Özellikle son yıllarda birbiri ardına ürettiği modelleriyle dikkat çeken markanın bu alandaki en yeni modeli Huawei P30 Pro oldu. P20 ve Mate 20 ailesi ile başlayan gelişmiş kamera detayları bu modelde adeta zirveye ulaşmış durumda. Gelin bu en yeni modelin kameralarına bir göz atalım:

Huawei P30 Pro kamerası neler sunuyor?

Huawei'de amiral gemisi sınıfında iki farklı model yer alıyor: Biri P diğeri Mate ailesi. P30 Pro bu ailenin en yeni modeli olurken diğer tarafta en yeni model halen Mate 20 Pro. Kişisel olarak P20 Pro kamerasını (özellikle siyah beyaz kamerası yüzünden) daha çok sevsem de halen kullandığım bir model olan Mate 20 Pro'nun da özellikle geniş açı fonksiyonlarıyla öne çıktığını belirteyim.

Huawei P30 Pro kamera detayları

P30 Pro modeline dönecek olursak, ana kamera tarafında bizi 4 kamera modülü karşılıyor. Aslında fotoğraf için kullandığımız kamera sayısı 3. Bu üç kameradan 40 MP olanı ana kamerası görevine sahipken, 20 MP olanı ulta genişaçı, 8 MP olanı ise 5X optik zoom özelliği bulunan kameralardan oluşuyor. Dördüncü kamera ise ToF yani Time of Flight olarak adlandırılıyor ve derinlik algısı ve AR çalışmaları için kullanılıyor.

Huawei P30 Pro kamerası neler sunuyor? - Resim : 1

Huawei P30 Pro'nun 40 MP kamerası f/1,6 diyafram açıklığına sahip. Kullanılan sensörün ise boyutu büyümüş ve 1/1.7 inç boyutunda OIS (optik titreşim engelleme) özellikli bir kamera. 20 MP ikinci kamera ise ultra genişaçı özelliği sunuyor. Bu kameranın diyafram açıklığı ise f/2.2. Sensör büyüklüğü ise 1/2.7 inç. Son kamera olan telefoto ise 8 MP çözünürlük sunuyor ve f3.4 diyafram açıklığı, 1/4 inç sensör büyüklüğü ve 125 mm odak uzaklığı ile geliyor. Bu kameranın optik zoom değeri ise 5X.

Zoom daha fazla zoom

P30 Pro'da 5X optik, 10X hibrit ve 50X dijital zoom yer alıyor. Fransa'da katıldığımız etkinlik sonrası kullanma imkanı bulduğumuz telefon hibrit zoom da bile gayet başarılı bir şekilde çalışıyor. Huawei dersine iyi çalışmış ve P20 Pro'da zaten iyi olan ana kamera daha da iyi hale getirilmiş. Zoom özelliğinin fazlasıyla işe yarayacağını düşünüyorum.

Huawei P30 Pro kamerası neler sunuyor? - Resim : 2

Peki 5X optik zoom nasıl oluyor?

Bu arada belki aklınıza bir soru takılmış olabilir: Bu telefon 5X optik zoomu nasıl yapıyor? Bu çok mantıklı bir soru zira optik zoom için bir mercek sistemi kullanılması gerekiyor. Ancak bu mercek sistemi bir alana ihtiyaç duyuyor. Bu alanı dikey olarak yapmak mümkün değil. Çünkü telefonun kalınlığını artırmak zorunda kalacak bir hamle olurdu. Huawei burada akıllıca bir hareketle periskop şeklinde bir mekanizma ile normalde dikey olması gereken zoom mekanizmasını yatay hale getirmiş. Bu da 5X optik zoomu hayata geçirebilme imkanı sunuyor. Akıllıca ve işe yarayan bir mühendislik zekası. 

Huawei P30 Pro kamerası neler sunuyor? - Resim : 3

Huawei P30 Pro ön kamera özellikleri

Telefonun ön kamerası 32 MP çözünürlük sunuyor. f/2.0 diyafram özelliği bulunan bu kamera HDR desteği de veriyor.

Telefonun ana kamerasının bir diğer özelliği ise maksimum ISO değerinin inanılmaz bir değer olan 409.600'e çıkarılmış olması. Bu da (eğer gren konusuna çok kafanıza takmazsanız) zifiri karanlıkta bile en azından görülebilir fotoğraflar çekmenize imkan sunulduğu anlamına geliyor. Lansman sırasında yapılan demolarda telefonun kamerasının kabiliyetlerini görme imkanı da bulduk. 

Huawei P30 Pro video özellikleri

Video tarafında ise fazla bir değişiklik gelmemiş. Önceki modelde 4K 30 fps olan video kayıt çözünürlüğü aynen devam ediyor. Ama burada önemli bir yenilik gelmiş: Telefon artık aynı anda iki kamerası ile video kayıt yapabiliyor. Yani ana kamera ile geniş açı kamera ekranı ikiye bölerek aynı anda iki farklı video kaydı üretebiliyor. İlginç ve işe yaraması muhtemel bir özellik. Telefonun ön kamerası ise Full HD 30 fps video kayıt özelliği ile geliyor.

Arka kamera Çözünürlük Diyafram Odak uzaklığı Sensör boyutu Optik imaj sabitleme Video
Ana kamera 40 MP f/1.7 27 mm 1/1.7 inç Var 4K 30 fps
Geniş açı 20 MP f/2.2 16 mm 1/2.7 Var
Telefoto 8 MP f/3.4 125 mm 1/4 inç -
             
Ön kamera 32 MP f/2.0       Full HD 30 fps

Huawei P30 Pro markanın şu ana kadar ürettiği en iyi kameraya sahip telefon. Bu tarz cihazları test edip değerlendiren DxOMark platformu tarafından da test edilen telefon 112 puan ile kamerası en iyi telefonlar listesinde birinci sırayı ele geçirdi. Yakında elimizde olacak telefonla ilgili detaylı bir kamera incelemesinin de geleceğini belirteyim. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.